Kalkulator alimentów

Anna Koziołkiewicz-Kozak            17 czerwca 2015            5 komentarzy

We wpisie Wysokość alimentów – jak obliczyć i jakie dowody złożyć? wspomniałam o dostępnych w internecie kalkulatorach alimentów.

Po wpisaniu w Google „kalkulator…”, wyszukiwarka podpowiada nam usłużnie m.in. wynagrodzeń, odsetek, BMI, netto- brutto, kredytowy, punktów do liceum, płodności, koloru oczu, budowy domu… Jak widać można znaleźć kalkulator na niemal wszystko.

Dlaczego lubimy kalkulatory? Tak sobie amatorsko zgaduję, że wyliczone w fachowym kalkulatorze, w elektronicznym formularzu wydaje nam się lepsze, niż jakieś tam wyliczenie na kartce w kratkę…

Czy w przypadku wyliczenia alimentów to ma sens?

Tak, o ile nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać, ogólne kategorie wydają Ci się niejasne i nie wiesz jak np. wyliczyć, ile wydajesz miesięcznie na wyżywienie dziecka. Kalkulator podpowie, co możesz uwzględnić.

Tak, o ile podejdziesz do tego rozsądnie. To znaczy dostosujesz dostępny kalkulator do Twojego konkretnego dziecka.

I podtrzymuję swoje zdanie – potraktuj formularz, jako narzędzie dla siebie, ale nie składaj go do sądu.

Dlaczego? Starsi adwokaci radzą, by nie pisać pism procesowych dłuższych niż 3 strony, bo dalej sąd i tak nie czyta… Trochę coś w tym jest.

Jeśli więc kalkulator jest da Ciebie pomocny, to skorzystaj z niego, ale na koniec zrób krótką listę – przepisz z niego tytułowe kategorie (wyżywienie, kosmetyki, środki czystości itd.) i podaj sumę wydatków miesięcznych. I tę krótką listę dołącz do pozwu, a szczegółowe wyliczenia zachowaj, żeby w razie czego być w stanie wyjaśnić sądowi, skąd wzięły się poszczególne kwoty.

Na koniec, skoro piszę, że kalkulator może pomóc, wypadałoby polecić jakiś dobrze przygotowany.

Proszę bardzo: szczegółowe kalkulatory profesjonalnie przygotowane przez Kancelarię adw. Arkadiusza Jaskuły z Poznania:

calculator-168360_1280

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki | blog o spółce cywilnej Czerwiec 21, 2015 o 13:55

Kalkulatory są naprawdę dobrze przygotowane. robią naprawdę dobre wrażenie. Brakuje tylko możliwości zapisania pliku wyjściowego w formacie edytowalnym albo pdf.

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak Czerwiec 22, 2015 o 08:41

Czyli tylko wydrukować można? Przyznam, że nie sprawdzałam.

Odpowiedz

Ania Kwiecień 28, 2016 o 13:51

Można zapisac jako pdf – trzeba wydrukowac je do tego formatu

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Czerwiec 21, 2015 o 14:02

To ja tylko ostrzegę, że tego typu kalkulatory znacznie zawyżają koszt utrzymania dziecka. Po sporządzeniu kalkulacji warto zastanowić się, czy przy sowich zarobkach jest się w ogóle realnie w stanie wydać tyle na dziecko.

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak Czerwiec 22, 2015 o 08:40

Też odnoszę takie wrażenie. Trochę się ta uwaga zawiera w moim „dostosuj listę do Twojego własnego dziecka”, ale w sumie można tę uwagę dopisać jako oddzielne trzecie ostrzeżenie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: