Kontakty z dziećmi – jak liczyć weekendy?

Anna Koziołkiewicz-Kozak            26 kwietnia 2016            3 komentarze

Czytelnik pyta:

Mam w wyroku rozwodowym ustalone kontakty z dziećmi w każdy 1 i 3 weekend miesiąca począwszy od soboty godz. 10 do niedzieli godz. 19. Czy najbliższy weekend, który składa się z jednego dnia kwietniowego i jednego majowego to ostatni weekend kwietnia, czy pierwszy weekend maja? Dodam, że nie wchodzi w grę zgodne ustalenie tego z matką dzieci…

Problem ten byłby abstrakcyjny, gdyby nie ostatnie zdanie w pytaniu Czytelnika – bo najprościej oczywiście byłoby umówić się, jak to interpretować. I owszem, rodzice takie rzeczy ustalają.

Jeśli dopiero składasz wniosek o uregulowanie kontaktów i wiesz, że każda nieścisłość obróci się przeciwko Tobie, bądź maksymalnie precyzyjny.

Niezłym rozwiązaniem jest np. ustalenie „co drugi weekend począwszy od…” Tym bardziej, że są miesiące, w których jest 5 weekendów i taki zapis zapobiega dłuższej przerwie w kontaktach.

To są wszystko rady na zaś, a my tu tymczasem mamy konkretny (i pilny, bo sporny weekend tuż tuż) problem do rozwiązania. W mojej ocenie sprawę ratuje określenie „począwszy od soboty godz. 10” – skoro z wyroku sądu wynika, że weekend zaczyna się w sobotę o godz. 10, to pierwszy weekend miesiąca zaczyna się w pierwszą sobotę miesiąca.

Czyli pierwszym weekendem jest pierwszy pełen weekend – taki, który w całości przypada w danym miesiącu.

W sytuacjach mocno spornych warto rozważyć złożenie do sądu wniosku o wykładnię wyroku. Wniosek taki można złożyć w każdym czasie – nie ma żadnego terminu, po którym nie jest to już możliwe. We wniosku takim trzeba dokładnie opisać, jakie wątpliwości związane z treścią wyroku są ma wyjaśnić. Od wniosku o wykładnię wyroku nie pobiera się opłaty.

Można też złożyć do sądu wniosek o zmianę wyroku co do kontaktów i zaproponować zapisy nie budzące wątpliwości. Przy czym trzeba to zrobić w trybie właściwym w danych okolicznościach. W sytuacji opisanej przez Czytelnika (po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego) byłaby to oddzielna sprawa wnoszona do sądu rejonowego). Jednak gdyby problem dotyczył np. postanowienia zabezpieczającego kontakty na czas trwania sprawy, właściwym trybem byłby wniosek o zmianę postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia.  Wniosek taki podlega opłacie – 40 zł.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka Swaczyna Maj 28, 2016 o 16:33

To bardzo praktyczny problem. Zdarza się dość często, że rodzice odmiennie interpretują tego typu orzeczenia. Też uważam, że wykładnia orzeczenia w takim przypadku to droga prawidłowa, ale – jak żyję – nie udało mi się do tej pory namówić sądu do dokonania wykładni orzeczenia. Wszystko jest dla sądu jasne i nie wymaga dodatkowych opisów. To, że ludzie mają problem i nadal są w sporze sędziów nie przekonuje .

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak Czerwiec 10, 2016 o 10:33

Właśnie złożyłam taki wniosek w jednej sprawie.. zobaczymy czy uda się uzyskać wykładnię.

Odpowiedz

Anna Październik 6, 2016 o 21:14

Szanowna Pani mecenas, moja córka rozwiodła się w kwietniu. Bez orzekania o winie mimo zdrady. Wszystko uzgodnili, łącznie z widzeniami i alimentami na 2 dzieci( 7lat) po 400 zł. + pomoc przy zakupie butów, kurtek przyborów szkolnych itp.,płaci tylko alimenty (przedstawiciel handlowy). Widzenia co drugi weekend i każdą środę. To córka dąży do widzeń dzieci z ojcem, jednak on ma czasem coś ważniejszego a dzieciom mówi, że brałby je częściej(tzn. jak będzie miał kaprys) ale mama nie pozwala. Rozpowiada, że córka ogranicza mu kontakty. Co zrobić w takiej sytuacji ?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: