Nie mieliście ślubu? Nie dostaniesz wyciągu z konta swojego eks!

Anna Koziołkiewicz-Kozak            07 września 2015            Komentarze (0)

We wpisie Co może być dowodem w sprawie i czy adwokat zbiera dowody? pisałam, że najlepszym dowodem jeśli chodzi o wykazanie, że ktoś dał komuś pieniądze jest wyciąg z rachunku bankowego.

Jeśli był to Twój przelew na konto byłego / byłej lub odwrotnie, w porządku, operacja będzie widoczna na wyciągu z Twojego konta.

Gorzej, jeśli chcesz wykazać np. kto za co płacił. Operacje na Twoim koncie możesz pokazać. Ale co z operacjami na koncie Twojego byłego / byłej? Czy możesz w sądzie zmusić go, by pokazał ten wyciąg?

Po pierwsze, sąd może Twojego byłego / byłą zobowiązać do złożenia wyciągu ze swojego konta. A jak nie złoży? No cóż, pozostaje mieć nadzieję, że sąd korzystnie dla Ciebie oceni „według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału, jakie znaczenie nadać odmowie przedstawienia przez stronę dowodu” (art. 233 Kodeksu Postępowania Cywilnego)…

Po drugie, sąd może zwrócić się do banku o udostępnienie wyciągu z konta Twego byłego / byłej.

Z jakim skutkiem? Otóż:

– jeśli byliście małżeństwem i toczy się sprawa o podział majątku wspólnego, bank wyciąg ten prześle,

ale

– jeśli byliście w związku nieformalnym i toczy się sprawa o rozliczenie konkubinatu, bank wyciągu nie prześle.

Dlaczego? Bank zasłoni się mianowicie tajemnicą bankową. Skutecznie. Zgodnie z art. 105 Prawa Bankowego, bank ma obowiązek udzielenia informacji stanowiących tajemnicę bankową na żądanie sądu w sprawach:

– spadkowych

– o podział majątku między małżonkami

– o alimenty

Sprawy o rozliczenia wynikające z pozostawania w związku nieformalnym na liście nie ma. A jak nie ma, to nawet sąd wyciągu nie dostanie.

rozwód podział majątku

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: