Ograniczenie władzy rodzicielskiej to nie kara

Anna Koziołkiewicz-Kozak            02 marca 2015            Komentarze (0)

Mam na myśli sytuację, gdy rodzice mieszkają oddzielnie i jeden z nich ma pełną władzę rodzicielską, a drugi właśnie ograniczoną (najczęściej do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka).

„Ograniczenie władzy rodzicielskiej” brzmi rzeczywiście niedobrze i nietrudno mi zrozumieć, dlaczego bywa to odbierane jako swego rodzaju kara.

Tymczasem tak nie jest.

Jest to praktyczne rozwiązanie umożliwiające rodzicowi, z którym dziecko na stałe mieszka, samodzielne podejmowanie bieżących decyzji.

Wyobraź sobie np. sytuację, gdy rodzice mieszkają daleko od siebie –  w innych miastach, czy wręcz w innych państwach. Albo rodzic, z którym dziecko nie mieszka na stałe jest marynarzem, kierowcą zawodowym, podróżnikiem.. krótko mówiąc nie jest dostępny na co dzień. A tu trzeba podpisać zgodę na wyjście dzieci z przedszkolem do zoo, na opublikowanie zdjęcia dziecka w gazetce szkolnej, na udział w szkolnym programie „Bezpieczny Puchatek”. Trzeba zdecydować, czy kupić estetyczną piżamkę z króliczkiem, czy okropną dwa razy droższą z disneyowskimi księżniczkami oraz czy obciąć grzywkę, czy może jednak zapuścić…

I jak tu teraz uzyskiwać za każdym razem zgodę i wypracowywać wspólne stanowisko?

Jeśli Twoja władza rodzicielska jest „ograniczona do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka” oznacza to, że nie będziesz pominięty przy tych właśnie istotnych decyzjach – do jakiej szkoły zapisać dziecko, czy usunąć mu trzeci migdałek, czy pozwolić mu na samodzielny wyjazd na obóz itp. A na co dzień, ze względów praktycznych, szereg mniej lub bardziej ważnych decyzji podejmie drugi rodzic.

I jeszcze taka refleksja na koniec – „władza rodzicielska” tak naprawdę niewiele na wspólnego z władzą. To określenie nie jest najszczęśliwsze, bo władza to coś, o co się walczy. Tymczasem, władza rodzicielska to w gruncie rzeczy przede wszystkim odpowiedzialność i obowiązki – wychowywania, odpowiedniego kierowania dzieckiem, troski o jego wszechstronny rozwój, przygotowania do dorosłego życia.

rodzice

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem annakoziolkiewicz@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: