Podział majątku a alimenty

Anna Koziołkiewicz-Kozak            21 marca 2016            4 komentarze

Czytelnik pyta:

Czy warto złożyć wniosek o podział majątku przed zakończeniem sprawy rozwodowej (oczywiście w przypadku ustanowionej wcześniej rozdzielności) , czy jednak lepiej poczekać? Czy są jakieś zagrożenia, że strona przeciwna może to wykorzystać w sprawie o rozwód np. żądając wyższych alimentów w związku z tym iż musi spłacić drugiego małżonka/małżonkę?

Gwoli wyjaśnienia – dla Czytelnika jest to oczywiste, jednak nie dla każdego być musi – podziału majątku nie można dokonać, dopóki jest małżeńska wspólność majątkowa. Ustaje ona z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, lub z chwilą ustanowienia rozdzielności majątkowej – w sądzie lub u notariusza.

Kiedy najlepiej dzielić majątek? Przed rozwodem, po, czy jednocześnie?

Oczywiście najlepiej zrobić to zgodnie, RAZEM z rozwodem. Jest to możliwe także w ramach tej samej sprawy – o ile nie wydłuży to nadmiernie postępowania – czyli w praktyce, gdy jest to podział zgodny.

Kiedy jednak zgodny podział nie jest możliwy – lepiej przed czy po? I czy ma to wpływ na wysokość alimentów?

Otóż – z jednej strony oczywiście podział majątku i alimenty na dzieci to dwie różne sprawy. Jedna dotyczy wzajemnych rozliczeń małżonków, druga łożenia na koszty utrzymania dzieci. Zatem, teoretycznie, jedna nie powinna mieć wpływu na drugą.

Dlaczego teoretycznie? Ano dlatego, że jednak sytuacja majątkowa obojga rodziców w praktyce ma wpływ na wysokość alimentów. Uzyskałam np. wyrok obniżający alimenty ojca na tej podstawie, że sytuacja matki uległa znacznej poprawie wskutek otrzymania znacznej kwoty pieniężnej tytułem spłaty jej udziału w majątku wspólnym.

Trzeba bowiem pamiętać, że orzekając o alimentach, sąd zawsze uwzględnia sytuację aktualną.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Adam Styczeń 16, 2017 o 10:47

Witam,

Mam oto takie pytanie: jeżeli w sprawie o podział majątku strony zawierają ugodę czy też zapada wyrok Sądu co do podziału, jedna ze stron po X okresie może wnieść o uzupełnienie czy tez ponowny wniosek o podział majątku dowiedziawszy się iż strona miała jakiś ukryty majątek (oczywiście nabyty w trakcie wspólnoty majątkowej) , albo zwyczajnie zapomniała o jakimś składniku majątku, który nie został ujęty przy podziale np. jednostki na koncie emerytalnym – czy e w takim przypadku można prawnie mieć roszczenia do podziału ” zapomnianych składników majątku” i ponownie wszcząć sprawę o podział majątku? bardzo proszę o odpowiedź,
pozdrawiam,
Adam

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak Styczeń 24, 2017 o 13:49

Postanowienie sądu co do zasady obejmuje cały majątek, wszelkie roszczenia „zapomniane” i niezgłoszone w trakcie sprawy wygasają. To dobry temat na kolejny wpis, postaram się niedługo opowiedzieć szerzej o tym zagadnieniu.

Odpowiedz

Daga Marzec 16, 2017 o 22:03

Witam,
Były mąż ma obowiązek alimentacyjny wobec niepełnoletnich dzieci, które mieszkają ze mną. Ostatnio podpisaliśmy ugodę o podział majątku, który nakazuje mi spłatę części majątku na rzecz byłego męża. W ugodzie ex podał nr rachunku, który nie należy do niego, a do jego nowej partnerki. W ugodzie istnieje zapis „Za datę dokonania zapłaty każdej z rat strony przyjmują datę uznania środków na rachunku bankowym Męża wymagana kwotą.” Czy w związku z tym mogę moje zobowiązania wpłacić do komornika aby pomniejszyć dług byłego męża? Z góry dziękuję za odpowiedź, Daga

Odpowiedz

Adam Kwiecień 19, 2017 o 00:19

Dzień Dobry,

Czy można podważyć operat szacunkowy wyceny nieruchomości przez biegłego sądowego bez kontroperatu? tylko własnymi logicznymi argumentami? jak to wygląda w praktyce?

proszę o odpwoedź
Adam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: