Potrzebujesz dokument potwierdzający alimenty? Nie musisz składać pozwu!

Anna Koziołkiewicz-Kozak            12 grudnia 2017            Komentarze (0)

Dogadujecie się, alimenty w ustalonej kwocie wpływają na Twoje konto, ale potrzebujesz dokument, np. żeby móc uzyskać świadczenie wychowawcze (500+)? Bo zgodnie z przepisem:

Świadczenie wychowawcze na dane dziecko nie przysługuje, jeżeli osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone, na rzecz tego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd.

I nie chcesz sprawy sądowej, bo boisz się, że to Was skłóci, a poza tym zależy Ci na czasie.

Otóż jest inne rozwiązanie – opowiadałam już o nim – ugoda zawarta przed mediatorem i zatwierdzona przez sąd, jest traktowana jak „prawdziwy wyrok”.

Postanowiłam o tym przypomnieć, gdyż ostatnio często pytacie o taką możliwość. A przy okazji odpowiem na najczęściej zadawane pytanie – czyli co trzeba przygotować, żeby taką ugodę zawrzeć.

Przyjęłam następujące standardy i ponieważ jest to skuteczne (sądy tak napisane ugody zatwierdzają), więc się ich trzymam:

  1. do ugody dołączam odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) – jeśli nie byliście małżeństwem musi to być odpis zupełny – kosztuje 33 zł i w niektórych urzędach stanu cywilnego nie jest wydawany od ręki, więc warto udać się do urzędu wcześniej
  2. w treści ugody zamieszczam krótki opis Waszej sytuacji – miesięczne koszty utrzymania dziecka z podaniem kwot na poszczególne kategorie wydatków, dochody matki, dochody ojca
  3. wpisuję do ugody dane Wasze i dziecka – imię, nazwisko, adres, PESEL, numer dowodu osobistego

Odpis zupełny aktu urodzenia jest przez sądy wymagany, więc załączenie go od razu oszczędza Wasz czas (w przeciwnym razie są by Was wzywał do jego dosłania).

Opis Waszej sytuacji jest potrzebny, gdyż sąd zatwierdzając ugodę zawartą przed mediatorem, bada m. in., czy jest ona zgodna z prawem i czy nie stanowi obejście prawa. Jeśli na przykład alimenty są wysokie, to wskazanie, że koszty utrzymania Waszego dziecka oraz Wasze dochody są wyższe niż przeciętne, uspokoi sąd, że nie chodzi np. o ustalenie wysokich alimentów by pokrzywdzić wierzycieli (owszem, takie sytuacje się zdarzały), czyli właśnie obejście prawa.

Szczegółowe dane są potrzebne, bo po zatwierdzeniu ugody, staje się ona tytułem wykonawczym, z którym można udać się do komornika. Pamiętacie może głośną swego czasu sprawę, że komornik wyegzekwował należność od innej osoby o tym samym imieniu i nazwisku, co dłużnik? Wtedy właśnie zmieniono przepis odnośnie klauzuli wykonalności i teraz musi być w niej PESEL, właśnie po to, by tego rodzaju pomyłka była niemożliwa.

Podpisaną ugodę przesyłam do sądu.

I jeszcze jedno:

Oczywiście, jeśli nie jesteście zgodni, to tym bardziej warto mediacji spróbować – z tym, że jeśli zwracasz się do mediatora, który jest jednocześnie adwokatem, to musisz pamiętać o ważnej kwestii – tych dwóch ról nie można łączyć! Czyli:

  • jeśli byłam w Twojej sprawie mediatorem, nie mogę być potem Twoim pełnomocnikiem
  • jeśli pomagałam Ci w jakikolwiek sposób jako adwokat (np. udzieliłam Ci porady prawnej), nie mogę poprowadzić w tej sprawie mediacji

Mediator musi być bezstronny, a czy miałbyś poczucie, że mediator, który doradzał Twojemu przeciwnikowi jako adwokat jest bezstronny? Raczej nie, prawda? Dlatego powyższej zasady zawsze przestrzegam.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis: