Skontaktuj się!

Jak się mają do siebie władza rodzicielska, wyjazd na stałe za granicę i miejsce stałego pobytu dziecka?

Anna Koziołkiewicz-Kozak21 września 2016Komentarze (1)

Czytelniczka w komentarzu do wpisu Ograniczenie władzy rodzicielskiej do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka pyta:

Nie bardzo rozumiem postanowienia sądu o rozwodzie. Sad zdecydował że były mąż ma prawo o współdecydowaniu o leczeniu, nauce i sposobie spędzania wolnego czasu naszej córki. Wyszłam drugi raz za mąż i chcielibyśmy z mężem i córką wyjechać na stale do Niemiec. Czy były mąż musi wyrazić zgodę?

Zaznaczam że nic nie ma w wyroku że miejsce zamieszkania dziecka jest tam gdzie matki co też mnie niepokoi.

Jeśli sąd rozwodowy powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej Tobie, a drugiemu rodzicowi ograniczył, to drugi rodzic ma tylko te uprawnienia które przyznał mu sąd. O pozostałych kwestiach decydujesz Ty.

Skoro zatem władza rodzicielska ojca została ograniczona do”współdecydowania o leczeniu, nauce i sposobie spędzania wolnego czasu„, to wyjazd za granicę, nawet na stałe, nie wymaga jego zgody.

Teoretycznie.

Orzecznictwo przyjmuje bowiem, że nawet w przypadku ograniczenia władzy rodzicielskiej, zgoda drugiego rodzica na zmianę miejsca pobytu dziecka może być wymagana, jeśli zmiana taka uniemożliwiałaby mu faktycznie kontaktowanie się z dzieckiem (np. postanowienie z dnia 10.11.1971 r. w sprawie III CZP 69/71). W sprawie takiej, jak Czytelniczki, trzeba zatem dodatkowo odpowiedzieć na pytanie, czy i jak uregulowane zostały kontakty dziecka z drugim rodzicem. Sytuacje mogą być różne i każdą trzeba ocenić indywidualnie. Inaczej będzie, gdy np. drugi rodzic i tak mieszka w innym mieście i kontakty ustalone zostały tylko w wakacje, ferie i niektóre weekendy, a inaczej, gdy obecnie rodzice mieszkają obok siebie i kontakty są bardzo szerokie, nie tylko w weekendy, ale też np. w niektóre popołudnia.

Odpowiadając natomiast na drugą część pytania – nie ma niczego niepokojącego w tym, że sąd nie zawarł w wyroku postanowienia o miejscu zamieszkania dziecka. Postanowienie takie jest konieczne tylko wtedy, gdy władza rodzicielska po rozwodzie przyznana jest obojgu rodzicom. Jeśli władza rodzicielska jest powierzona jednemu z rodziców, automatycznie oznacza to, że miejsce stałego pobytu dziecka jest przy tym właśnie rodzicu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 749 861e-mail: annakoziolkiewicz@wp.pl

Jedna odpowiedź do “Jak się mają do siebie władza rodzicielska, wyjazd na stałe za granicę i miejsce stałego pobytu dziecka?”

  1. Aśka pisze:

    Witam, proszę o informację czy mogę z dzieckiem wyjechać na stałe za granicę w sytuacji gdy ojciec ma ograniczoną władzę rodzicielską do wspóldecydowania o wyborze szkoły, kierunku kształcenia, uzyskiwania informacji na temat stanu zdrowia małoletniego, wglądu w dok. medyczną i prawa uzyskiwania informacji o postępach w nauce – tak jest w Postanowieniu, nie ma formułki 'o instotnych sprawach dziecka’, ojciec ma przyznane kontakty, jeden weekend w wakacje lipca i sierpnia może dziecko zabrać do siebie, a w ciągu roku kontakty odbywają się przy matce. BARDZO PROSZĘ o odpowiedz,

Poprzedni wpis:

Następny wpis: