Skontaktuj się!

Brexit a egzekucja alimentów z Wielkiej Brytanii

Anna Koziołkiewicz-Kozak14 lipca 20162 komentarze

Czytelniczka pyta:

Pani Mecenas, ojciec mego dziecka wyjechał do pracy do Anglii, na razie płaci alimenty dobrowolnie, ale gdyby przestał, jakie będę miała możliwości egzekucji, jeśli faktycznie to już przestanie być Unia???

brexit-1477611_1280

 

No niestety, jest to realny problem. Będzie trudniej.

Egzekucja alimentów zza granicy w przypadku Państw Unii Europejskiej jest łatwiejsza. I, co ważne, pomoże Ci w tym Sąd Okręgowy w miejscu, gdzie mieszkasz – na większości stron sądów okręgowych znajdziesz szczegółową informację, gdzie i jakie dokumenty trzeba złożyć.

W przypadku państw spoza Unii obowiązuje inna procedura, w zależności od tego, czy dane państwo:

Co zatem będzie?

Nie wiadomo, prawdopodobnie konieczne będzie zawarcie umowy dwustronnej (takiej jak mamy np. z Białorusią).

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 749 861e-mail: annakoziolkiewicz@wp.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka 7 sierpnia, 2018 o 16:23

Witam, a czy może Pani podać podstawę prawną, na mocy której to sąd okręgowy miejsca zamieszkania jest właściwy w sprawach wniosku o egzekucję alimentów z zagranicy?

Odpowiedz

Anna 17 grudnia, 2018 o 23:21

Witam.
Jestem ciekawa czy polski sąd będzie w stanie wyegzekwowania alimentów przysadzonych na dzieci w Polsce gdy Anglia wyjdzie z Unii Europejskiej a ex partner przebywa na stałe w Anglii i nie będzie płacił alimentów do polski na dzieci.
Proszę o informacje prawna jak sytuacja będzie się przedstawiać po brexit.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem annakoziolkiewicz@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: