Skontaktuj się!

Formalności po wyroku rozwodowym – co zrobi sąd? a co musisz zrobić Ty?

Anna Koziołkiewicz-Kozak28 marca 2019Komentarze (0)

Czytelniczka pyta:

1. Do jakich urzędów muszę się udać z informacją o rozwodzie – kogo poinformować, US, ZUS itp?

2. Zmieniam nazwisko – gdzie wtedy, ile czasu i jak to zrobić?

3. Co otrzymam z sądu a o co muszę składać wniosek? Klauzula prawomocności, a wykonalności, odpis wyroku – nie kumam tego.

Sąd ogłosił wyrok w Twojej sprawie o rozwód. Minęły 3 tygodnie, wyrok się uprawomocnił i… co dalej? Co musisz zrobić? O czym warto pamiętać? Po kolei:

Informacja o rozwodzie.

Do Urzędu Stanu Cywilnego sąd sam wyśle informacje. W Waszym akcie małżeństwa pojawi się wzmianka o rozwodzie.

Jeśli kiedykolwiek rozliczałeś podatki wspólnie z małżonkiem powiadom o rozwodzie Urząd Skarbowy. Zdarza się że urzędy skarbowe (choć nie jest to prawidłowe) doręczają pisma / decyzje skierowane do obojga małżonków tylko jednemu z nich. Gdy nastąpi to po rozwodzie i były małżonek nie przekaże Ci informacji, możesz narazić się na kłopoty.

W przypadku, gdy nadal macie wspólne mieszkanie i stan ten utrzyma się jeszcze przez jakiś czas, warto też powiadomić wspólnotę mieszkaniową / spółdzielnię i wszystkie firmy, z którymi macie podpisane umowy (prąd, gaz)

Oczywiście musisz powiadomić Urząd Skarbowy, bank, pracodawcę / ZUS (jeśli prowadzisz własną działalność), ubezpieczyciela, OFE i inne instytucje, jeśli po rozwodzie zmienisz nazwisko lub miejsce zamieszkania.

Nazwisko

Żeby wrócić do nazwiska sprzed rozwodu, musisz udać się w terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego do Urzędu Stanu Cywilnego i złożyć oświadczenie.

Jeżeli mieszkasz za granicą, możesz złożyć oświadczenie przed konsulem.

Kroki:

  • przygotuj dokumenty – odpis prawomocnego wyroku rozwodowego, dowód osobisty / paszport, dowód uiszczenia opłaty;
  • zapłać – 11 zł w USC, 50 eur w konsulacie;
  • złóż oświadczenie – umów się na wizytę w urzędzie stanu cywilnego / konsulacie – kierownik USC / konsul przyjmie Twoje oświadczenie i sporządzi protokół
  • swoim poprzednim nazwiskiem możesz się posługiwać od razu po wyjściu z urzędu, ale oczywiście docelowo musisz też zmienić dokumenty.

Procedura jest szczegółowo i przystępnie opisana na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Co sąd wyśle sam z siebie, a co na wniosek?

Sąd sam z siebie prześle Ci odpis wyroku z klauzulą wykonalności na alimenty. O to nie musisz wnosić. Taki wyrok jest tytułem wykonawczym, który w razie niezapłacenia alimentów na czas, możesz zanieść do komornika, by rozpoczął egzekucję.

O wszystko inne musisz złożyć wniosek i uiścić opłatę – 6 zł za stronę. Oczywiście, nie zawsze wszystkiego potrzebujesz. I tak:

  • odpis wyroku ze stwierdzeniem prawomocności – potrzebujesz go, żeby okazywać urzędom i instytucjom, np. żeby zmienić nazwisko, żeby bez zgody drugiego małżonka wyrobić dziecku paszport, jeśli orzeczenie o władzy rodzicielskiej na to pozwala, itp. Po co wzmianka o prawomocności? Otóż po to, że dopiero prawomocny rozwód jest rozwodem.

Prawomocny wyrok to wyrok, od którego już nie można się odwołać, czyli – albo minął termin do wniesienia apelacji i żadne z Was tego nie zrobiło, albo była apelacja i sąd 2 instancji wydał wyrok kończący sprawę. Wyrok Sądu 2 instancji jest od razu prawomocny.

  • odpis wyroku z klauzulą wykonalności co do kosztów – jeśli sąd zasądził na Twoją rzecz od byłego małżonka koszty procesu, a chcesz koszty te egzekwować, musisz złożyć wniosek o doręczenie odpisu wyroku z klauzulą wykonalności odnośnie tego punktu, w którym mowa o kosztach.

Co jeszcze?

Przejrzyj dokumenty, zastanów się. Udzieliłeś swojemu – obecnie już byłemu – małżonkowi jakichkolwiek pełnomocnictw (w banku, na poczcie itp.)? Odwołaj je. Figuruje jako osoba uposażona, np. w OFE? Wskaż inną osobę.

Jeśli macie wspólne dzieci, powiadom też szkołę /przedszkole. Jest to szczególnie istotne, jeśli uregulowanie władzy rodzicielskiej lub kontaktów jest takie, że placówki te powinny o tym wiedzieć.

No i jeśli nie zrobiliście tego przed rozwodem, lub razem z rozwodem, najwyższy czas na uporządkowanie spraw majątkowych, czyli podział majątku wspólnego.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 749 861e-mail: annakoziolkiewicz@wp.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: