Skontaktuj się!

Powrót do nazwiska panieńskiego

Anna Koziołkiewicz-Kozak11 stycznia 20165 komentarzy

Czytelniczka pyta:

Postanowiłam, że wrócę do nazwiska panieńskiego po rozwodzie. Czy mogłaby Pani napisać mi ścieżkę postępowania. Oraz może jakąś listę dokumentów i miejsc, gdzie trzeba to zgłosić?

No to w punktach:

Kto może:

małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko

Termin:

3 miesiące od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu

Gdzie:

dowolny urząd stanu cywilnego w Polsce – musisz się tam udać osobiście; jeśli jesteś za granicą możesz też załatwić sprawę u konsula

Potrzebne dokumenty:

  • dokument stwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport),
  • prawomocny wyrok rozwodowy
  • jeżeli załatwiasz sprawę w innym urzędzie, niż ten, w którym znajduje się akt małżeństwa, musisz zabrać ze sobą także odpis skrócony tego aktu

Procedura:

  • wypełniasz wniosek
  • składasz oświadczenie
  • kierownik USC sporządza protokół – podpisujecie go Ty oraz kierownik USC
  • jeżeli jesteś w tym samym urzędzie, w którym jest akt małżeństwa, niezwłocznie sporządza się wzmiankę o zmianie nazwiska, jeśli jest to inny urząd, kierownik USC ma 1 dzień roboczy na przesłanie protokołu do właściwego urzędu

Opłata skarbowa:

11 zł – możesz zapłacić na miejscu w kasie urzędu lub przelewem

Jak wygląda wniosek:

wniosek powrót do nazwiska

Jak wygląda protokół:

 

protokół oswiadczenie powrot do nazwiska_1 protokół oswiadczenie powrot do nazwiska_2

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 749 861e-mail: annakoziolkiewicz@wp.pl

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Magda 18 stycznia, 2016 o 16:45

Witam Pani Mecenas,

Mam pytanie- czy po rozwodzie, moge starac sie o zmiane nazwiska? Nie chce zatrzymywac nazwiska meza ani wracac do panienskiego (w pracy jestem znana pod nazwiskiem meza). Wiec pomyslalam ze gdybym przestawila kilka liter, nie mialoby to takiego wplywu na prace zawodowa a odcielabym sie od meza..
Jeli istenieje taka mozliwosc, czy dla dziecka tez moglabym sie o to starac?

Pozdrawiam serdecznie,
M.

Odpowiedz

bartoszkowalak 26 stycznia, 2016 o 15:28

Dzien dobry,

Ja ostatnio miałem rodzajowo podobny, ale trochę inny przypadek. Ojciec dziecka – nie będący męzem nie dopuszczał do siebie mozłiwosci, aby dziecko nosiło nazwisko męża matki ( a trwał rozwód). Jedyna ewentualnośc, to aby nosiło nazwisko matki- ta miała zachowane panienskie, ale w momencie ślubu deklaracja o nazwisku wspolnych dzieci wskazywała na nazwisko męża.
pozdrawiam

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak 27 stycznia, 2016 o 15:50

Tak, w tym wypadku domniemanie ojcostwa męża matki faktycznie stwarza praktyczny problem dla rodziców, gdyż w akcie urodzenia początkowo będzie musiał być wpisany mąż matki, choć jest o dla dziecka całkowicie obcą osobą… Co więcej, późniejsza zmiana aktu urodzenia – wpisanie ojca biologicznego – następuje w drodze WZMIANKI, czyli w odpisie skróconym aktu urodzenia wszystko jest w porządku, ale w zupełnym odpisie aktu urodzenia nadal widoczne będzie nazwisko męża matki.

Odpowiedz

bartoszkowalak 29 stycznia, 2016 o 11:13

Generalnie jedyne co wymyśliłem, to zmianę oświadczenia o noszonym nazwisku przez matkę i domniemanego ojca- męża – przed sporządzeniem aktu urodzenia dziecka.
Jedyny problem, to zgoda męża. Pytanie czy będzie robił na złość nowemu partnerowi zony 🙂
pzodrawiam

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak 29 stycznia, 2016 o 11:17

No tak, zgodnie zawsze można więcej, tylko czasem o tę zgodę trudno…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem annakoziolkiewicz@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: