Skontaktuj się!

Alimenty a wakacje

Anna Koziołkiewicz-Kozak09 lipca 20152 komentarze

Ale rozumiem, że jak w lipcu dzieci będą ze mną 2 tygodnie, to mogę zapłacić tylko 1/2 alimentów, prawda?

wakacje z dzieckiemNiby logiczne – pół miesiąca, to pół alimentów.

Ale tak nie jest.

Alimenty są takie same przez cały rok, niezależnie od tego z kim aktualnie przebywa dziecko.

Niesprawiedliwe? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Istotnie, w czasie gdy dziecko jest z Tobą, Ty je żywisz, jeśli w tym czasie przeziębi się, kupisz lekarstwa. Co więcej, opłaciłeś Wasz wspólny wakacyjny wyjazd.

Ale co z kosztami, które nie są bieżącymi kosztami utrzymania? Kurtki, buty, podręczniki, opłaty mieszkaniowe?

Kto prowadzi działalność gospodarczą, ten dobrze wie, co to są koszty stałe. Ale nawet, jeśli nie jesteś przedsiębiorcą, rozumiesz przecież, że są koszty niezależne od tego, czy się z czegoś aktualnie korzysta, czy nie. Czynsz trzeba opłacić nawet, gdy wyjedziesz na wakacje i nie bulwersuje Cię to, prawda?

Nie ma powodu, by alimenty traktować inaczej.

Oczywiście, czym innym jest sytuacja, rzadka póki co, gdy ustanowiona jest tzw. opieka naprzemienna, tzn. dziecko mieszka na zmianę z ojcem i matką. W takich przypadkach, nikt nikomu nie płaci alimentów. Acz nawet wtedy konieczne jest jednak uzgadnianie, w jaki sposób pokryć większe wydatki, typu zakup roweru.

Tak więc, jeśli właśnie przed Tobą wakacje i masz je spędzić z dzieckiem w ramach przypadających Ci kontaktów, ciesz się wspólnie spędzonym czasem i nie utyskuj na alimenty. Bo ma to sens zbliżony do utyskiwania na ZUS.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 749 861e-mail: annakoziolkiewicz@wp.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Zbyszek 9 lipca, 2016 o 12:31

Jedyna opcja, to dogadać się z mamą, aby połowę tych środków zwróciła. Jeśli rodzice mają normalne relacje, to chyba mogą się i przy tym porozumieć ;P

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak 13 lipca, 2016 o 10:16

Jeśli rodzice mają normalne relacje, to zazwyczaj nie mają problemów, z którymi potrzebują zwrócić się do adwokata 🙂 Jasne, że zgodnie można ustalić inny sposób finansowania na czas wakacji. Zgodnie wiele można 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem annakoziolkiewicz@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: