Chciałabym dzisiaj zwrócić Twoją uwagę na ciekawe orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku (wyrok z dnia 15 lipca 2015 r., sygn. akt I ACa 202/15). Sąd zwraca uwagę na bardzo ważną rzecz: więź rodzica z dzieckiem jest dobrem osobistym!
Tak, zapewne wiesz, bo o tym można wszędzie przeczytać, że podstawowym sposobem egzekwowania kontaktów z dzieckiem jest obecnie wniosek o zagrożenie grzywną, a następnie o nałożenie grzywny. Ale to nie znaczy, że nie można próbować także innej ścieżki.
Sąd Apelacyjny pisze, że to nie szkodzi, że są szczególne regulacje w kodeksie rodzinnym, nie ma przeszkód, by stosować równolegle przepisy o ochronie dóbr osobistych i domagać się zadośćuczynienia.
Sąd uznał, że uniemożliwiając ojcu kontakty z dzieckiem, matka „naruszyła jedno z podstawowych dóbr osobistych człowieka w postaci więzi rodzicielskiej (…). Jest to więź szczególna, której naruszenie wiąże się ze znacznym cierpieniem psychicznym” i zasądził zadośćuczynienie.
Nie jest to na pewno sposób godny polecenia w każdej sprawie, ale w sytuacji wyjątkowej, gdy wszelkie inne środki zawodzą, warto i o tym pamiętać.
Wyrok co do zasady istotny.
Niedosyt budzi zasądzona kwota. Sąd Apelacyjny zasądził zadośćuczynienie w kwocie 5.000 złotych, co stanowiło niewiele ponad 10% żądania (oraz kwoty zasądzonej uchylonym później wyrokiem zaocznym).
To prawda, natomiast istotna jest zasada – że w ogóle tak można. Witam u siebie na blogu i serdecznie pozdrawiam!
Do tej pory nie spotkałam się jeszcze z powołaniem sądu na ten wyrok. Zobaczymy co przyniesie praktyka. Jestem bardzo ciekawa. Poczekamy 🙂
Witam, moja była żona nie pozwala mi się widywać z moją Córeczką, alimenty płacę a dziecka nie widuje.
Witam ja mam taki problem matka podpisała ugodę o widzenia i dostałą 3 miesiące próby i nie stosuje się do tego a także oszukała sąd w sprawie psychologa , zobowiązała się że bd chodzić a tego nie robi. Byliśmy na badaniach w rdok , wina matki a sąd i tak nie chce ją ukarać