Czy zmiana przepisu karnego zwiększy skuteczność egzekucji alimentów?

Anna Koziołkiewicz-Kozak            31 maja 2017            2 komentarze

Wypowiadam się w artykule Nowe przepisy zdyscyplinują “alimenciarzy”? Więzienie i kary dla dłużników dla portalu trojmiasto.pl o zmianie przepisu w kodeksie karnym – zapraszam do przeczytania.

Nie zmieściła się ważna część mojej wypowiedzi (chyba nie pasowała do tonu artykułu 😉 ), ale od czegóż własne miejsce w sieci 🙂 – niniejszym uzupełniam:

Ostatnio usłyszałam, że z dowolnego tematu potrafię po ok. 5 minutach przejść do mówienia o mediacji, ale cóż… to naprawdę bardzo często jest rozwiązanie wielu trudnych sytuacji. Artykuł dotyczył tego, czy obawa przed represją może spowodować decyzję dłużnika, że zacznie płacić alimenty Tymczasem stosunkowo często zdarza się, że alimenty nie są płacone dlatego, że między rodzicami jest konflikt. Wprawdzie do mnie trafiają na ogół osoby, które pomimo tego, że borykają się np. z utrudnianiem kontaktów z dzieckiem, uważają jednak płacenie alimentów za swój obowiązek i go nie kwestionują, niemniej nieraz słyszałam rozumowanie w rodzaju „skoro nie widuję dziecka, to nie będę bankomatem”. W takiej sytuacji, skuteczniejsze od wzmacniania systemu represji, będzie rozwiązanie źródła niepłacenia alimentów, co może się udać właśnie dzięki mediacji.

O trudnościach w egzekwowaniu alimentów pisałam wcześniej w artykule Jak odzyskać alimenty?

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Adwokat Połacik Czerwiec 2, 2017 o 11:39

Zgodzę się z panią, aczkolwiek z doświadczenia wiem że każdy najchętniej wymigałby się od płacenia alimentów. Dla wielu to po prostu przykry obowiązek, którego próbują się pozbyć.

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak Czerwiec 2, 2017 o 11:42

Mamy zatem inne doświadczenia praktyczne.. do mnie trafia wielu rodziców, dla których kwestia łożenia na własne dziecko po rozstaniu / rozwodzie jest oczywistością. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem annakoziolkiewicz@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: