“Jak napisać zestawienie wydatków do sprawy o alimenty?”

Anna Koziołkiewicz-Kozak            11 września 2015            11 komentarzy

Drogi Czytelniku, który dzisiaj trafiłeś do mnie, wpisując to hasło w wyszukiwarkę – odpowiadam:

checklist-153371_1280Napisz to zestawienie krótko i używając ogólnych kategorii (wyżywienie, ubranie, środki czystości, wydatki szkolne, leczenie, hobby itp.).

Jeśli jest Ci trudno wyliczyć konkretne kwoty, możesz użyć Kalkulatora alimentów.

Ale ostatecznie do sądu złóż krótszą i uogólnioną wersję. Może to wyglądać np. tak, jak opisałam we wpisie: Wysokość alimentów – jak obliczyć i jakie dowody złożyć?

Pozdrawiam!

 

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka Swaczyna Wrzesień 11, 2015 o 13:09

Kalkulatory do liczenia alimentów nietety fałszują wydatki. Zwykle autorzy kalkulatorów popełniają błąd i źle klasyfikują wydatki. Do alimentów trzeba brać wydatkji bieżące, malowanie pokoju, czy zakup mebli dla dziecka, to już nie są wydatki bieżące. Natomiast warto zerknąć do kalkulatorów i sprawdzić, czy nie zapomnieliśmy o jakiejś kategorii wydatków. Wbrew pozorom zestawienie wydatków na dziecko na jeden miesiąc nie jest łatwe.

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak Wrzesień 14, 2015 o 10:43

Owszem, zgadzam się, że kalkulatory zawyżają wydatki, dlatego – jak z każdego narzędzia – trzeba z nich korzystać z głową.

Natomiast nie do końca się zgodzę, że nie można w kwocie alimentów uwzględnić większych wydatków ponoszonych rzadziej. Na tej zasadzie wydatki jednorazowe takie jak np. zakup roweru czy biurka też nie mogłyby być uwzględnione, a trudno nie uznać, że jest to zakup zaspakajający potrzeby dziecka, choć nie jest to wydatek ponoszony co miesiąc.

Odpowiedz

Natalia Listopad 23, 2017 o 20:44

Witam.
Czy jest możliwość umówienia się z Panią na napisanie kosztów utrzymania dziecka i jaki byłby koszt takiej wizyty?

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak Listopad 24, 2017 o 11:11

Tak, proszę o maila – annakoziolkiewicz@wp.pl lub telefon (602 749 861). Pozdrawiam!

Odpowiedz

Małgorzata Styczeń 5, 2018 o 10:41

Witam,
jeśli ojciec dziecka łoży na dziecko dobrowolnie, a ja potrzebuję orzeczenie sądu w tej sprawie do MOPSu, czy muszę w uzasadnieniu pozwu wypisywać koszty utrzymania dziecka? Czy jeśli tego nie zrobię, na rozprawie będziemy przesłuchiwani, czy od razu sąd może zaproponować ugodę?

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak Styczeń 5, 2018 o 11:09

Sąd bada, czy ugoda jest zgodna z prawem i nie stanowi obejścia prawa. Poza tym każde orzeczenie podlega kontroli instancyjnej, a także jest punktem wyjścia do jego ewentualnej zmiany za jakiś czas (pozew o podwyższenie lub obniżeni alimentów) – trzeba mieć do czego się odnieść. Dlatego nawet jeśli stanowiska są zgodne, sąd przesłuchuje strony i trzeba podać, jakie są koszty utrzymania dziecka.

Proszę zajrzeć do artkułu : Potrzebujesz dokument potwierdzający alimenty? Nie musisz składać pozwu! – być może to jest dobre rozwiązanie w Pani sytuacji.

Odpowiedz

Małgorzata Styczeń 9, 2018 o 09:27

Dziękuję za odpowiedź.
Sprawa jest bardziej złożona. Wniosek o 500+ na dwoje dzieci złożyłam w sierpniu, otrzymałam wezwanie do przedstawienia orzeczenia o alimentach. Mieliśmy już przygotowany akt notarialny, jednak notariusz, w swojej uprzejmości i uczciwości, poinformował nas, że na 90% sąd akt odrzuci z powodu komornika… W MOPSie przedstawiłam sprawę kobiecie w okienku, że gra nie jest warta świeczki, że nie pójdę do sądu, anulowałam pierwszy wniosek z sierpnia, na rzecz złożenia nowego, w grudniu na drugie dziecko. Pani powiedziała, że nie powinno być żadnych problemów, bo na drugie się należy bezwarunkowo. Po dwóch tygodniach wezwano mnie do przedstawienia orzeczenia o alimentach na drugie dziecko… Teraz nikogo w MOPSie nie interesuje, co zaszło. A ja od września notorycznie muszę pożyczać pieniądze, by starczyło do 10tego. Teraz, tak czy inaczej, muszę iść do sądu, a 500+ dostanę od grudnia na jedno dziecko, zamiast na dwoje od września.
Wracając do tematu, pytałam, czy muszę sporządzać ‘kosztorys’ utrzymania dziecka, ponieważ na rozprawie o alimenty na moje pierwsze dziecko, sąd sprawdził obecność i właściwie zaraz zarządził przerwę, byśmy mogli porozumieć się w sprawie ugody. Dlatego zastanawiam się, czy taka jest procedura, czy to kwestia sędziego. Dodam, że w tamtym przypadku, ojciec nie płacił dobrowolnie (do dzisiaj notorycznie spóźnia się z wpłatami 2-3tyg.) i dopiero na drugiej rozprawie doszliśmy do jako takiego porozumienia.

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak Styczeń 9, 2018 o 13:35

Cóż, napisałam, jak być powinno – ze względów, które wymieniłam, sąd powinien w sprawie o alimenty ustalić, jakie są koszty utrzymania dziecka i powinien być ślad takiego ustalania w aktach. Czy to będzie lista wydatków, czy tylko zeznania złożone na rozprawie do protokołu – nieważne, ale z akt musi wynikać ile kosztuje utrzymanie konkretnego dziecka, na które sąd zasądza alimenty.

Odpowiedz

Nika29 Styczeń 22, 2018 o 11:37

Złożyłam w sądzie pozew o podwyższenie alimentów ale teraz sąd wezwał mnie do uzupełnienie braków formalnych w pozwie gdyż pozew nie zawiera żadnej informacji o mediacjach w kwestii wysokości alimentów przeprowadzonych z ojcem dziecka przed złożeniem pozwu do sądu . Moje pytanie brzmi jak zabrać się za napisanie odpowiedzi na takie pismo z sądu , jak zatytułować i co w nim zawrzeć bo mediacji jako takich faktycznie nie było ale przez trzy lata były wielokrotnie prośby o zapłacenie za coś dla dziecka typu ferie , zajęcia dodatkowe, ubrania , rower . Czy mogę liczyć na Pani pomoc w tej sprawie przede wszystkim jak zatytułować i w skrócie napisać takie pismo ??

Odpowiedz

Blubery Maj 2, 2018 o 16:58

Dzień dobry
Mam pytanie składałam wniosek alimentacyjny w lutym 2017 r, na ten moment koszty utrzymania dziecka sie zmieniły tzn wzrosły m.in przedszkole . Czy mogę przedstawić nową kalkulacje kosztów. Czy musi to byc wcześniej czy wystarczy na rozprawie. ? Sprawa jest za 2 tygodnie i do kiedy mogę to zrobić najpóźniej?

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak Maj 2, 2018 o 21:46

Teoretycznie wystarczy na rozprawie, z tym że nikt – także sędzia – nie lubi być zaskakiwany. Dlatego o wiele lepiej byłoby teraz napisać krótkie pismo, wskazując, co się zmieniło i dołączając stosowne dokumenty (np. dowody opłat za przedszkole). Proszę pamiętać, by pismo i załączniki złożyć w 2 egzemplarzach.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem annakoziolkiewicz@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: