Moja córka w tym roku skończyła 25 lat, ukończyła studia wyższe oraz rozpoczęła studia doktoranckie, czy w dalszym ciągu muszę płacić świadczenie alimentacyjne?
Mój syn ukończył 19 lat. Dowiedziałem się, że prawdopodobnie porzucił szkołę. Czy w takiej sytuacji muszę nadal płacić alimenty?
Takie i podobne pytania często słyszę, więc przerywając na chwilę cykl dotyczący pozwu o alimenty, postanowiłam na nie odpowiedzieć. Tym bardziej, że wczoraj jedna z czytelniczek zadała mi pytanie, „jak to wygląda z prawnego punktu widzenia gdy dziecko jest pełnoletnie?” No więc, jak to jest?
W 5 punktach, bo podobno prowadząc bloga TRZEBA koniecznie zrobić od czasu do czasu jakąś listę 🙂 :
1. Nie ma granicy wieku, po osiągnięciu którego obowiązek alimentacyjny wygasa – trwa tak długo, jak długo dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. W praktyce oznacza to – do zdobycia zawodu. Jeśli dziecko studiuje pierwszy kierunek w trybie dziennym, alimenty co do zasady będą się należały, jeśli płyną lata krok za krokiem, a ono wciąż walczy z pierwszym rokiem (jaki tytuł ma ta piosenka??? nie mogę sobie przypomnieć), to nie. Pomiędzy jest oczywiście wiele sytuacji pośrednich, które trzeba ocenić indywidualnie.
2. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy dziecko ma majątek i dochody z tego majątku wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Na przykład odziedziczyło dom, który jest wynajmowany, a dochód z najmu wystarcza, by zaspokoić jego potrzeby.
3. Obowiązek alimentacyjny nie wygasa sam z siebie. Wyroki w sprawach o alimenty mają to do siebie, że obowiązują tak długo, dopóki nie zostaną zmienione innym wyrokiem. Dotyczy to obniżenia i podwyższenia alimentów, a także właśnie uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Czyli nie można po prostu przestać płacić, trzeba wnieść pozew do sądu.
4. Jeśli dziecko jest pełnoletnie, to może to być podstawą do uchylenia obowiązku alimentacyjnego, jeżeli rodziców na to nie stać, sami są w trudnej sytuacji materialnej (przepis mówi, że płacenie alimentów jest „połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem”).
5. Podstawą uchylenia alimentów na pełnoletnie dziecko może być także sytuacja, gdy owo dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się (np. zdobyło zawód i nie pracuje, „boniemapracy”).
No tak, podobno listy dobrze się sprzedają i dobrze czytają. W tytule brakuje tylko określenia wskazującego na wyjątkowość listy „podstawowych”, „kluczowych”, „nieznanych” informacji 🙂
A co do samego tematu wpisu, z jaką przychylnością sądów odnośnie powoda spotyka się Pani w przypadku tego typu spraw?
Najczęściej jednak po prostu z „przychylnością” adekwatną do sytuacji.
W tekście celowo podałam przykłady skrajne, nie budzące wątpliwości. W praktyce, jak to w życiu, jest oczywiście wiele sytuacji pośrednich. Co np. w sytuacji, gdy młody człowiek studiuje dziennie drugi kierunek studiów, bo doszedł do wniosku, że dokonał niewłaściwego wyboru i rzucił pierwsze studia? Albo gdy dorosłe dziecko jest niepełnosprawne i niezdolne do pracy, ale jego rodzic też?
A co w sytuacji gdy dziecko studiuje zaocznie i pracuje?.Ma 23 lata.
Studia zaoczne umożliwiają z reguły podjęcie normalnego zatrudnienia pozwalającego się utrzymać. W takiej sytuacji na ogół przyjmuje się, że obowiązek alimentacyjny wygasa.
prawo do uchylania z art 133 p3 krio znioslo obowiązek zasądzania na dorosłego ,pojęcie dziecka określa ustawa o rzeczniku praw dziecka ,alimenty są na dorosłego ale tyle ile wyrazi zgodę rodzic , art 133 p3 stanowi trwały charakter przeszkody egzekucyjnej ,jeżeli sąd wydał klauzulę wykonalności wbrew woli rodzica
ALIMENCIARZE = ZRZESZCIE SIĘ I WYWALCZCIE SWOJE !!!!!
Witam, mam pewne pytanie. Czy jeśli ojciec, płaci bardzo niskie alimenty (za każdym razem trzeba się o nie prosić i wysłuchiwać pretensji i odkładania przelewu na tak zwane nigdy), a chce się aby dokonywał regularnych wpłat, wyższych, należy założyć sprawę w sądzie, czy wystarczy wniosek. Dodam, że rozpoczęłam studia i potrzebuję pieniędzy, aby utrzymać się w mieście.
Bardzo proszę o odpowiedź.
coz z sadami jest roznie zawsze trzymaja strone dzieci…u mnie jest to samo..corka dorosla i po slubie uczy sie niby szkola wieczorowa..jak zwykle po rozwodach matka ich buntuje zeby byly po ich stronach..u kogo szukac porad w takich sytuacjach o zaprzestanie obowiazku..przeciez ma kto ich utrzymywac..maja rodzine ..jak z tym walczyc..prosze o porade na e mail..amibal1 @wp.pl..a ja mam 2 dwojke dzieci z nowego zwiazku czy one sa gorsze
Pyta Pan, u kogo najlepiej szukać porad w takich sytuacjach – u adwokata w miejscu swojego zamieszkania 🙂 Pozdrawiam!
Mam dwie corki 19 i 20 lat . Starsza 3 miesiace temu zostala matka i mieszka z chlopakiem u niego w domu sytuacja jeh materialna jest dobra . klamie ze chodzi do szkoly idzie zapusuje sie a poznieh nie uczeszcza od 1.5 roku wgole nie utrzymuje kobtaktu zemna zadna z corek gdyz nie place i m alimentow od siebie tylko z funduszu. jefnego miesiaca nie bylem w stanie zaplacic calej kwoty 800 zl dalem 600zl eiec byla zona zlozyla do komornika pismo i tak sie stalo
A one twierdza jak nie place nie ma kontaktu. Za cisgnalem kredyt jeszcze jak bylem z pierwsza zoba i place pobad 1000 zl raty. jestem obecnie w zwiazku malzenskim drugi raz nie prscuje msm problemy zdrowotne utrzymuje mnie zoba jest mi ztym zle . prosze o pomoc w zniesieniu alimentow na starsza corke oraz obnizeniealimentow na mlodsza. prosze o wzor pusma z gory dziekuje
Jesteś człowiekiem a w PL prawo zrobiło z ciebie POD CZŁOWIEKA !!!
Wyjedź z tego kraju wraz z nową żoną i zamknij na zawsze drzwi !!!
EMIGRACJA NA STAŁE TO JEDYNA METODA INACZEJ BĘDZIESZ POD LUDZIEM
A czy te z pierwszego małżeństwa są gorsze? Proszę się trochę zastanowić nad celowością swoich pytań. To, że ktoś jest dorosły i ma własne dzieci nie oznacza, że sam przestał być dzieckiem, i nie powinien już liczyć na swoich rodziców, którzy co do natury chyba powinny być kochane już na zawsze ( a co za tym idzie wspierane) a nie tylko do pojawienia się dzieci z drugiego małżeństwa…
No chyba skoro dorosła córka zdecydowała się na własne dziecko, to wiedziała co robi i stała się dzięki temu dorosła? Czemu się mówi, że facet jak spłodził to był „dorosły”, ale kobieta urodziła i nadal jest (o zgrozo) sama dzieckiem? To ja współczuje dziecku tej córki, skoro zostało urodzone przez inne „dziecko”
Piszecie państwo o tym jak trzeba kochać wszystkie dzieci, zgadzam się. Ale czy dzieci nie powinny kochać rodziców, a nie zrywać z nimi kontaktu ze względu na fakt, iż nie będzie możliwości sprawdzenia czy nastały okoliczności pozwalające na zaprzestanie płacenia alimentów. Ja w wieku moich dzieci musiałem wziąść chociaż część obciążenia finansowego na siebie, a obecną młodzież nauczyła się tylko brać.
To chyba zart . Podchadzac w ten sposób do tematu przypomina mi sie stare powiedzenie – Nasze dziecko zawsze bedzie dla nas dzieckiem .
Jednak nie sadze ze dobrym rozwiazaniem jest płacenie alimentów do 30tki . Co bedzie z tymi dziecmi jak tych Tatusiów płacacych alimenty zabraknie ?
Pewnie pomra z gładu bo o samodzielnosci nie ma mowy
Czyli dzieci należy sponsorować do końca życia? Dla mnie to uczenie cwaniactwa i pasożytnictwa. Ma dziecko, chłopaka, to chyba czuje się dorosła? Dzieci można sobie robić bez końca i co ja te ich dzieci też mam utrzymywał chociaż sam mam dwoje?
Joanna w PL to jest cały system który z tego korzysta, tylko EMIGRACJA wraz z nowa rodziną i zamknąć drzwi na zawsze i nie wracać !!!
alimenty na dorosłe dziecko muszą być ustalone w dolnej granicy ,zgodnie z wolą rodzica, dla umozliwienia korzystania z art 133 p3 krio ,dla sprzeciwieniu się jeśli dziecko zostało wychowane w nienawiśći do jednej ze stron, górna graica doryczy tylko art.133p 1 ,2krio
Pojęcie dziecka jako istoty ludzkiej reguluje ustawa o Rzeczniku praw dziecka ,żaden sędzia nie poda argumentów prawnych uniemożliwiających korzystanie z obowiązującego prawa art. 133p3krio
Mój syn ma 22 lata skończone gdy rozwodziłem się z żoną miał nie całe 18lat i chodził do technikum którego zresztą nie skończył przeniósł się do liceum którego też nie skończył,rozpoczął naukę w liceum wieczorowym dla pracujących (bezpłatne)które ukończył gdy miał 20lat , poinformował mnie że wyjeżdża do Niemczech do pracy gdy przestałem płacić alimenty podał mnie do komornika i ten ściąga mi z pensji.Syn twierdzi że się uczy w studium ale do niego nie chodzi ,obecnie twierdzi że od października idzie do szkoły w Niemczech nie wiem co robić radca prawny powiedział mi że sprawa o wygaśnięciu alimentów będzie się musiała odbyć w Niemczech bo syn jest tam zameldowany.
Prezes Sądu Okręgowego
w Kielcach
Wniosek
-o podanie argumentów prawnych uniemożliwiających mnie, jako rodzicowi korzystanie z obowiązującego prawa dla ochrony dzieci Weroniki l 16 i Jakuba lat 17 przed prześladowaniem i dyskryminacją ,poprzez wymuszanie wspierania nieuprawnionego czerpania korzyści przez Komornika w związku z art.133 p1krio względem dzieci i art. 133 p3 krio względem dorosłego w nawiązaniu do art. 816 kpc .
– w przypadku braku argumentów dalszego prześladowania ,odwrócenie skutków wydanego
Postanowienia z 26.03,2019,
Uzasadnienie
-art. 72 konstytucji RP ,ochrona wolności należy do władzy publicznej ,
-złożona Skarga na funkcjonowanie Sądu Okręgowego w Kielcach w związku z wydanym Postanowieniem z dnia 26 marca 2019r w sprawie IICz 217/19 ,które narusza dobra materialne
rodziny i dzieci i potwierdza prześladowanie rodziny i dyskryminację dzieci ,oraz wymusza nieuprawnione czerpanie korzyści przez Komornika w Postępowaniu Egzekucyjnym KMP 36/13 przy Sądzie Rejonowym w Staszowie , w związku z zaniechaniem przez Sąd Okręgowy
w Kielcach podania argumentów prawnych uniemożliwiających mi korzystania z obowiązującego
prawa dla ochrony dzieci z drugiego małżeństwa ,art. 133.p1 krio oraz korzystania z art.133 p3 krio w związku z naruszeniem art. 816 kpc przez Komornika i nie wykonanie czynności ,art.824.,825 kpc, to nie są moje wywody ,ale obowiązujący stan prawny od 13 czerwca 2009r
z chwilą wejścia nowelizacji KriO .
– żadne orzeczenie SN nie odnosi się do rzeczywistości prawnej po 13 czerwca 2009 r .
– Żądam od Prezesa Sądu Okręgowego podania argumentów prawnych uniemożliwiających mi korzystanie z obowiązującego prawa, dla ochrony przed prześladowanie i dyskryminacją dzieci przez Państwo Polskie w związku z wydanym Postanowieniem Cz 217/19
– Żądam od Prezesa Sądu Okręgowego podania argumentów prawnych umożliwiających SO w Kielcach w związku z wydanym Postanowieniem w sprawie Cz 217/19 współuczestniczenie ,w prześladowaniu i dyskryminacji dzieci , ze względu na pochodzenie z drugiego małżeństwa, wbrew organowi ustawodawczemu art 133p.3 krio względem dorosłego syna i art.133.p.1
względem dzieci w rozumieniu Ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka
-Żądam podania argumentów prawnych umożliwiających komornikowi naruszenie art.816 kpc,
i dlaczego SO w Kielcach nie zajął stanowiska w treści uzasadnienia .
Nic ci to nie da sędzie ci i tak przywali alimenty choć by 20 paro latek leżał z fają nagi na ulicy. Tylko EMIGRACJA z nową rodziną cię ratuje – TYLKO!!!!
ALE CYRK
Współczuje = tylko WAZEKTOMIA !!!
W tym kraju rodzić jest FRAJEREM i nie ma praw więc płaci
PATOSYSTEM – 18 do pracy (22 max jak się uczy dziennie !!!!)
ALIMENCIARZE = ZRZESZCIE SIĘ I WYWALCZCIE SWOJE !!!!!
oczywiście dodam że studium zaocznym dla pracujących (bezpłatnym)
Witam.
Mam pytanie odnośnie Pani artykułu.
Mam zajęcia komornicze na wynagrodzeniu w tym alimenty na dwóch synów (20 i 19 lat) – nie uczących się a czasem pracujących (szukają zatrudnienia stałego) , od 3 mc. komornik wstrzymał im wypłatę alimentów bo się nie uczą. Czy postępuje zgodnie z literą prawa ? Ja synom chcę pomóc w utrzymaniu do czasu usamodzielnienia się (znalezienie stałej pracy). Czy komornik sam może decydować do kiedy są wypłacane alimenty ? Nie chce aby synowie ( i oni również ) „udawali” że chodzą do szkoły bo to chyba nie oto chodzi aby oszukiwać. Proszę o poradę cóż mamy zrobić , bo nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na nasze pytania. Bardzo Pani Dziękuję. Krzysztof
Co za bzdury. Komornik nie może sam wstrzymać tytułu wykonawczego dotyczącego alimentów. Chyba, że stwierdzi tryb art. 824. K.C. Jedynym prawnym źródłem jest wyrok sądowy o uchyleniu obowiązku alimentacyjnego.
Niech dzieci złożą do komornika pismo o zaprzestaniu ściągania alimentów przez niego i wtedy płaciłby pan tylko na ręce synów. Oczywiście wyrok nadal obowiązuje – dopóki nie złoży pan pisma do Sądu o zaprzestaniu płacenia alimentów.
Dzień dobry. Mój syn ma ukończone 21 lat , studiuje dziennie na drugim roku. Syn zapragnął usamodzielnić się i założył rodzinę ale bez zawarcia związku małżeńskiego. Wyprowadził się z domu i zamieszkał z partnerką , która za chwilę urodzi ich wspólne dziecko. W związku z tym , że urodzi im się dziecko syn ucząc się w dalszym czasie , podjął także pracę lecz nie wiem na jakich zasadach ( chodzi o rodzaj umowy i wynagrodzenie ). Jego Partnerka przed zajściem w ciąże pracowała w sklepie , teraz jest na zwolnieniu lekarskim i otrzymuje świadczenia z ZUS-u. Na syna płacę alimenty ( ugoda sądowa ) , czy w takiej sytuacji mogę wystąpić do Sądu o zaprzestanie płacenia alimentów ? Dodam jeszcze , że zamieszkali wspólnie w spółdzielczym mieszkaniu , które chcą utrzymywać wspólnie z partnerką.
Obowiązek alimentacyjny małżonka wyprzedza obowiązek rodzica, pozostawanie w związku nieformalnym automatycznie skutku takiego nie wywiera.
Dziecko dorosle niepelnosprawne mieszka na stale za granica i otrzymuje tam zagraniczna rente. Dla mieszkajacych za granica jest to niewielka kwota . Dla mieszkancow Polski znaczaca kwota.Ojciec mieszka w Polsce. Czy ojciec nadal musi placic alimenty?
Przy ustalaniu wysokości alimentów bierze się pod uwagę koszty utrzymania w miejscu gdzie dana osoba mieszka. Działa to zresztą w obie strony, także dla obowiązanego do alimentów bierze się pod uwagę, że np. nie tylko pracuje za granicą uzyskując wyższe dochody, ale także ponosi koszty życia tam.
Zatem kluczowe jest, czy ta zagraniczna renta pozwala na zaspokojenie potrzeb, jeśli nie, alimenty będą uzasadnione.
Syn w lutym kończy 18 lat. Przerwał naukę w szkole z powodu choroby na tle psychicznej . Czy oznacza to dożywotnie płacenie alimentów z racji jego choroby i braku samodzielności ?
Może oznaczać, zwłaszcza jeśli ewentualna renta / inne świadczenia nie pokryją jego uzasadnionych potrzeb.
Witam
Jeśli złożę wniosek do sądu o ustanie obowiązku alimentacyjnego a syn ( na którego płacę alimenty ) w sądzie lub na piśmie wyrazi na to zgodę to alimenty ustaną ?
Syn otrzymywał by ode mnie i tak pieniądze bez wyroku … Chodzi mi o to aby jego ojciec nie zabierał mojemu synowi pieniędzy ..
Czy może mi Pani pomóc .. ?
pozdrawiam
M
Rozumiem, że syn jest pełnoletni?
Przede wszystkim alimenty na pełnoletniego syna mogą być przekazywane bezpośrednio jemu.
Natomiast jest też oczywiście możliwe przesądzenie przez sąd, że obowiązek alimentacyjny ustał, z tm że sąd bada, czy syn jest już w stanie samodzielnie się utrzymać.
witam.syn ukonczyl 18 lat w listopadzie 2016.w grudniu wysłałem normalnie alimenty matce.zostaly odrzucone.nastepnie wyslalem bezpośrednio do syna który takze nie przyjal.co robic dalej?wysylac za styczeń 2017 normalnie?czy zwrócić sie do Sadu o wygaśnięcie.???
Skontaktować się z synem?
Pozew do sądu nie powoduje, że nie trzeba płacić – obowiązek alimentacyjny wygasa dopiero od uprawomocnienia się wyroku, zaprzestając płacenia może Pan sobie ściągnąć na głowę komornika i zwiększyć koszty!
Witam, jakiś czas temu wyprowadziła się z domu córka z własną córką. Obecnie ma ukończone 18 lat, uczy się w szkole zawodowej, gdzie z praktyk czepie niewielki dochód, do tego dochodzi 500+ na dziecko, oraz inne świadczenia socjalne. Ponadto żyje w konkubinacie ze swoim partnerem. Mój dochód nie przekracza nawet 800 złotych, oraz jestem poważnie chory. Córka podała mnie o alimenty, czy jest jakiś ratunek dla mnie?
Dzień dobry.
Uczę się w trybie zaocznym, mam dziecko i otrzymuje zasiłek macierzyński. Teoretycznie po skończonym urlopie macierzyńskim mogłabym wrócić do pracy, ale nie mam z kim zostawić córki. Do żłobka nie chce, gdyż wiem, że najważniejsze są pierwsze trzy lata dziecka. To byłaby ostateczność. Od taty nie mam żadnego wsparcia, jedynie alimenty. Do tego dochodzi także renta po zmarłej mamie. Nie duża bo 400 zł. Mieszkam z partnerem, który pracuje, ale też spłaca swój kredyt na mieszkanie.
Tata wytoczył sprawę o uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego. Jakie są szanse, sąd uchyli alimenty?
Założenie własnej rodziny jest poważnym argumentem przemawiającym za uchyleniem obowiązku alimentacyjnego. Ponadto, otrzymuje Pani zasiłek macierzyński. Więc, owszem, jest prawdopodobne, że sąd uchyli obowiązek alimentacyjny.
Witam,
a co w sytuacji, kiedy dorosła córka mając 23 lata od skończenia gimnazjum „uczy się” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w zawodówce i „zdobywa” różne zawody? Mając 19 lat była w trzeciej klasie na jednym kierunku, teraz jest rok 2017 a ona jest w tej samej szkole tylko na innym kierunku. Prawnik twierdzi, że nie ma sensu wnosić pozwu o uchylenie alimentów, bo ona może sobie zaczynać i kończyć „różne śmieszne szkółki” aż do 26 roku życia. Alimenty to 500 zł miesięcznie. Dorosłej pannie nie chce się pracować. Co można zrobić? Mam mimo wszystko jakieś szanse?
Jeśli choć jedną szkołę skończyła, to znaczy że ma zawód, więc teoretycznie szanse są. Natomiast szczegółowa analiza sprawy wymagałaby osobistego spotkania z prawnikiem. Pozdrawiam!
Witam,
Płacę alimenty na córkę już od ponad 23 lat. ostatnio córka poinformowała mnie, że nie muszę już płacić bo skończyła szkołę i pracuje. Wszystko fajnie tylko jak teraz uchylić alimenty. Nie ma tu ze strony córki barku starań do kształcenia – przecież starała się – po prostu skończyła szkołę, ani nie można powiedzieć, że nie stara się usamodzielnić, bo przecież oznajmiła, że się usamodzielniła i pracuje i nie chce już ode mnie pomocy. Po prostu stała się dorosła.
Jak to rozwiązać?
Jak najprościej.
Można:
– wystąpić do sądu z powództwem o uchylenie alimentów, informując o tym wcześniej córkę, córka uzna powództwo i na jednej rozprawie sąd stwierdzi, że obowiązek alimentacyjny ustał.
– podpisać ugodę przed mediatorem, która zostanie wysłana do sądu i po zatwierdzeniu jej przez sąd wywrze taki sam skutek, jak wyrok opisany w opcji nr 1
Dzień dobry!
Mam 18 lat, jestem w klasie maturalnej i z powodu różnych problemów (nie finansowych, mojego zdrowia psychicznego) musiałam przenieść się do szkoły zaocznej, ponieważ nie chciałam powtarzać klasy (w mojej szkole byłoby to nie możliwe z powodu braku tego samego profilu). Czy wciąż należą mi się alimenty? Zwłaszcza że sytuacja finansowa mamy nie jest dobra? Mieszkamy z dziadkami i musimy praktycznie na wszystkim oszczędzać. Sytuacja jest taka, że mój ojciec już wcześniej przez kilka miejscu nie placil pełnej kwoty alimentów (była sprawa w sądzie, która przegrał) i notorycznie płaci je w późniejszym terminie (często do 10/20 dni po wyznaczonym dniu), czy z tym może być coś zrobione?
mam taki sam problem, proszę o pomoc
Witam
Mój przypadek wyglada następująco, mam dorosłego syna skończy 20 lat w tym roku. W czerwcu 2016 skończył szkole zawodowa i zdobył zawód kucharza do dziś nie podjął pracy pomimo ze sam znalazłem mu dobrze płatna prace w jego zawodzie on odmówił. Od września 2016 zapisał się do liceum wieczorowego dla dorosłych (zajęcia co dwa tygodnie w piątek wieczór i sobotę) na chwile obecna nie zarejestrował się w Urzędzie Pracy ….. moje pytanie czy mam szanse na zniesienie obowiązku alimentacyjnego wobec syna gdyż nie dokłada starań w celu usamodzielnienia się ? Dodam że w nieodległym dużym mieście jest dużo pracy dla niego ale stwierdził ze nie będzie dojeżdżał. Proszę o opinie
Ukończenie szkoły i zdobycie zawodu co do zasady oznacza, że syn jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Szkoła w trybie wieczorowym tego nie zmienia.
Witam mam pytanie czy jesli moje dzieci sa juz dorosle maja swoje rodziny ja dostaje emeryture i z tej emerytury pobierane jest mi polowa na alimenty to czy moje dzieci moga napisac wniosek ze zrzekaja sie alimentow czy nadal beda mi pobierane
Skoro są „pobierane”, to rozumiem, że jest tytuł wykonawczy i egzekucja komornicza. Dzieci mogą wycofać sprawę od komornika, natomiast pełnym rozwiązaniem kwestii jest wyrok sądu stwierdzający ustanie obowiązku alimentacyjnego lub zatwierdzona przez sąd ugoda zawarta przed mediatorem.
Witam,
Mam 22lata, studiuje i uczę sie weekendowo w szkole policealnej, sad przy rozwodzie moich rodziców gdy miałam 6lat przyznał 400zl , następnie rodzice moi podpisali ugodzę poza sądową na 650zl . Mój ojciec wraz z urodzeniem sie drugiej mojej siostry przyrodniej zaczął ograniczać kontakty ze mną, swego czasu obiecał zabrać mnie na wakacje ale jak sie okazało sa to tylko puste słowa. W tym roku dowiedziałam sie ze jedzie do Grecji, chciałam z nim jechać aby spędzić troche więcej czasu niż 3 godziny raz na miesiąc. Niestety usłyszałam ze mnie nie zabierze, stwierdzając ze jeżeli chodzi mi o pieniądze to w czerwcu przeleje mi dana kwotę na wakacje. Niestety zerwał ze mną kontakt. Moja sytuacja wygląda dość ciężko bo 650zl dla dorosłej osoby to dość mało… A wiem ze on żyje sobie spokojnie tworząc szczęśliwa rodzinkę żyjącą na wysokim poziomie i co chwile robiącą sobie wycieczki. Dodam ze od około 10 lat ma bardzo dobra prace a od około 6 lat ogranicza sie tylko do alimentów. Czy mam jakiekolwiek szanse na zwiększenie alimentów ?
Witam, a co w sytuacji jeśli dziecko jest pełnoletnie, studiuje dziennie, pracuje na umowę zlecenie i planuje ślub? Czy po ślubie alimenty będą się nadal należeć?
Dodam, że alimenty pobiera od ojca, który nie był w związku małżeńskim z mamą dziecka. Po ślubie zostanie ostatni rok studiów magisterkich, czy do ich końca nadal będzą wypłacane alimenty, czy z dniem zawarcia związku małżeńskiego mogą one wygasnąć?
Witam! Moja córka w tym roku zdała maturę, ale postanowiła, że nie będzie kontynuowała nauki, gdyż chce poprawić matematykę i za rok udać się na wymarzone studia. Przez rok nie będzie się uczyć, chce pracować. Czy w tej sytuacji mogę przestać płacić alimenty, jeśli tak to, czy też muszę składać wniosek do sądu o uchylenie, bądź też zawieszenie obowiązku alimentacyjnego do czasu podjęcia nauki. Może jest inna forma? Pozdrawiam – Andrzej.
PS. We wcześniejszych komentarzach czytałem o funkcji mediatora. Moje pytanie brzmi gdzie takowego można znaleźć?
Witam. Co jeśli dziecko ma 18lat uczy się w liceum i samodzielnie występuje o alimenty od jednego z rodziców w wysokości 1100zł ale posiada własne konto na które osoba pozwana wplacała przez 18lat składki? Do wypłaty z w/w konta jest ok. 25tyś zł. Czy dzieki temu mogę ubiegać się o obniżenie alimentów?
Czy można wnieść o sprawdzenie przez sąd przy procesie o zaprzestaniu płacenia alimentów z datą wsteczna czy dziecko w danym roku uczyło się lub pracowało gdy nie ma się kontaktów i wiedzy na ten temat?
Mam 19 lat. Za miesiąc kończę technikum, ale jestem w 3 miesiącu ciąży. Czy jeśli nie jestem w stanie podjąć zatrudnienia po szkole (wiadomo, nikt mnie w ciazy nie zatrudni ) to ojciec ma obowiązek płacić alimenty aż do rozwiązania?
Mój mąż miał sprawę o zaprzestanie płacenia alimentów ale sprawa została przełożona na maj bo córką ma skoliozę i nie jest w.stanie pracować ale nie starała.sie nawet o pracę ani nie nie uczyła przez parę lat dopiero jak.byla rozprawa to mówiła że będzie robić jakieś kursy i może dostanie pracę jakąś chronioną ale to nie wiadomo i nie wiem czy jest jakaś szansa żeby ją wygrał mąż utrzymuje mnie i dwójkę naszych dzieci.
Mam pytanie jak córka skończy się uczyć w liceum a od października idzie na studia czy przez okres od lipca do września będzie otrzymać alimenty od ojca
Jeśli to studia stacjonarne, to oczywiście tak.
A co z alimentami ktore place na dorosłą corke ktora ma juz wlasne dziecko i narzeczonego, czy moge napusac do sadu o zniesienie alimentow?
Z mężem sprawa byłaby prosta – z narzeczonym trochę trudniejsza, ale generalnie raczej można przyjąć, że sytuacja w której córka założyła już własną rodzinę oznacza, że jest w stanie samodzielnie się utrzymać, a Pana obowiązek wygasł.
Dzień dobry,
Chciałabym jako osoba pełnoletnia wraz z dwojgiem pełnoletniego rodzeństwa złożyć pozew o alimenty. Czy każde z nas musi złożyć pozew osobno? Mogę dołączyć wniosek o połączenie spraw? Czy do tego pozwu stosuje się te same metody, które zostały wymienione przez Panią w artykule „ Jak złożyć pozew o alimenty KROK PO KROKU”? Czy jest sens wnosić o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności? Jeżeli chodzi o zwrot „do rąk” to nie należy zastępować go żądaniem wpłacania na konto bankowe o podanym numerze?
Przepraszam za wielość pytań, z góry dziękuje za odpowiedz,
Ola
Pozwy są osobne, ale sensowny jest (i powinien być uwzględniony) wniosek o ich łączne rozpoznanie. Tak, generalnie piszę się taki pozew tak samo jak każdy inny pozew, z tym, że ponieważ jesteście dorośli, trzeba się odnieść do przesłanek opisanych w powyższym artykule. Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności nie jest potrzebny, bo sąd z urzędu nadaje klauzulę wykonalności na orzeczenie o alimentach. „do rąk” to taki sądowy archaizm, tak się przyjęło to formułować, oczywiście jak najbardziej obejmuje to płacenie na konto.
Witam
Jesteśmy normalnymi, wykształconymi rodzicami bez nałogów w normalnym związku.
Mamy dwójkę dzieci, starsza córka to terrorysta rodzinny a młodsza aniołek.
Ze starszą były poważne problemy wychowawcze od 13-go roku życia, była trzy skazana skazana i w końcu trafiła do ośrodka a tam poznała dużo starszego partnera i mają 18 lat chce od nas astronomiczne alimenty. Do tego setki razy nas wyzywała, nie pomagała w domu, uciekała z domu, podjudzała młodszą siostrę, nie chodziła do szkoły, próbowała prowokować, pokazywała nam wulgarne gesty, podtruwała nas lekami i manipulowała, próbowała z nas też zrobić jej katów z pomocą jej starszego partnera w MOPS wtedy sprawa poszła do sądu i sąd całkowicie poparł nas jako rodziców kolejny raz. Teraz siedzi sobie z tym starszym partnerem a nam chce zakładać sprawę mimo iż chcieliśmy się z nią dogadać. Manipuluje wszystkimi i wszędzie a do tego nagle teraz się rozchorowała na depresję jak jeszcze miesiąc temu była zdrowa?
MAMY JUŻ DOŚĆ !!! CO ROBIĆ ???
Czy jeśli dziecko wciąż sie uczy (jest na studiach) a wzięło juz ślub i ma dzieci to obowiązek alimentacyjny wciąż obowiązuje?
Corka ma 23 lata ,nie wiem czy chodzi do szkoly,prawdopodobnie nie,pracowala na taksowce i niedawno urodzila syna ,mieszka z chlopakiem i jest pewnie na jego utrzymaniu , czy jest szansa na zniesienie alimentow? Dodam tez ze nie mam informacji szczegulowych dotyczacych corki,poniewaz ona nie chce utrzymywac kontaktu i tego nie jestem w stanie zmienic , pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz
Witam.
Czy matka która po rozwodzie otrzymała opiekę na dzieci i świadczenie alimentacyjne na ich rzecz od ojca dzieci ma obowiązek utrzymać i zapewnić opiekę w chwili obecnej pelnoletniemu synowi?. Adam chodzi do technikum uczy się a przynajmniej robi wszystko by dać radę natomiast matka podstępnie wprowadzając go w błąd doprowadziła do wymeldowania go z mieszkania. Następnie je sprzedała i nie zabrała ze sobą. Wprost powiedziała że nie ma na niego pieniędzy więc nie zabiera go zostawiając w grudniu na ulicy bez środków do życia. W sądzie o odebranie praw do najmłodszej córki sytuacja syna nie jest brana pod uwagę ponieważ jest dorosły. Jak pomóc chłopcu by mógł skończyć szkole i wyjechać do ojca. Czy matka pracując na pół etatu i zasłaniając się notorycznie nowymi chorobami , zostanie pomimo wszystko zmuszona do płacenia na dziecko. Nadmienię że starsza siostra Adama również została przez nią wyrzucona w wieku 18 lat i ma wykształcenie podstawowe ponieważ nie ukończyła szkoły.
Jak pomóc chłopcu i zmusić matkę do płacenia na syna.