Skontaktuj się!

Alimenty od rodzica na dorosłe dziecko po ślubie

Anna Koziołkiewicz-Kozak16 kwietnia 2020Komentarze (0)

O alimentach na dorosłe dziecko już pisałam. Czytelniczka dopytuje jednak o konkretny przypadek:

A co jeśli dziecko jest pełnoletnie, studiuje dziennie, pracuje na umowę zlecenie i planuje ślub? Czy po ślubie alimenty będą się nadal należeć? Po ślubie zostanie ostatni rok studiów magisterskich, czy do ich końca nadal będą wypłacane alimenty, czy z dniem zawarcia związku małżeńskiego mogą one wygasnąć?


Obowiązek alimentacyjny nie ustaje bez orzeczenia sądu.

 

Po pierwsze, obowiązek alimentacyjny, nie ustaje z mocy samego prawa. Zawsze konieczne jest formalne stwierdzenie tego faktu, czyli:

    • wyrok sądu
    • ugoda sądowa
    • ugoda przed mediatorem zatwierdzona przez sąd

Obowiązek rodzica a obowiązek małżonka

 

Po drugie, jest coś takiego, co się nazywa „kolejność obowiązku alimentacyjnego”. Są to reguły, dzięki którym wiemy, kto jest zobowiązany w pierwszej kolejności. Na przykład rodzice przed dziadkami itd. Żaden przepis nie rozstrzyga kwestii kolejności obowiązku alimentacyjnego małżonka / rodzica w czasie trwania małżeństwa. Jest natomiast przepis, który mówi, że obowiązek alimentacyjny byłego małżonka (po rozwodzie) wyprzedza obowiązek alimentacyjny krewnych. Na tej podstawie uznaje się, że tym bardziej taka kolejność obowiązuje w czasie trwania małżeństwa.

Czyli kończąc ten przydługi wywód – po ślubie mąż i żona są względem siebie zobowiązani w pierwszej kolejności, a ich rodzice w dalszej.

Możliwość samodzielnego utrzymania się

 

Podsumowując. Ślub sam w sobie nie uchyla obowiązku alimentacyjnego rodziców, jeżeli dorosłe dziecko, które go zawarło nadal nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Z tym, że w pierwszej kolejności bierze się pod uwagę, czy małżonkowie samodzielnie sobie radzą.

Czyli w przypadku opisanym przez Czytelniczkę (ona sama jeszcze studiuje dziennie i nie zarabia wystarczająco dużo by się utrzymać):

  • Jeśli razem z mężem będą sobie radzili, będzie to podstawa, by rodzic nie był już dłużej zobowiązany (bo to mąż jest obowiązany w pierwszej kolejności).
  • Natomiast, jeśli oboje jeszcze uczą się, albo z innej przyczyny (np. niepełnosprawność) nie są w stanie samodzielnie się utrzymać, obowiązek rodzica może utrzymać się także po ślubie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 749 861e-mail: annakoziolkiewicz@wp.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: