Skontaktuj się!

Wspólny adwokat w sprawie o rozwód?

Anna Koziołkiewicz-Kozak17 kwietnia 2020Komentarze (1)

Czytelnik pyta:

Zdecydowaliśmy się z żoną na rozwód, chcemy wszystko załatwić polubownie, ale potrzebujemy, żeby nam ktoś poprowadził sprawę, bo nie bardzo wiemy co i jak w sądzie, boimy się, że coś pójdzie nie tak. Skoro dogadujemy się, to czy możemy iść do tego samego adwokata, żeby nam poprowadził sprawę? 

Takie rozwiązanie z pozoru wydaje się sensowne. Skoro nie ma sporu, dlaczego obie strony nie miałyby zwrócić się o pomoc do jednego prawnika? Przedstawią, czego chcą, a on(a) pomoże im to przeprowadzić w sądzie. W dodatku, po co dublować koszty pomocy prawnej?

A jednak. Nigdy nie godzę się na taki układ! Dlaczego?

Interesy rozwodzących się stron przeważnie nie są w 100% zgodne.

 

Adwokat nie jest bezstronny, lecz reprezentuje interesy swojego Klienta. Nie da się udzielić porady prawnej obu stronom, nawet jeśli są zgodne co do konkretnych rozwiązań! Porada prawna ze swej istoty nie jest tylko udzieleniem obiektywnej informacji o przepisach. Taka porada nie byłaby zresztą wiele warta. Porada prawna zawsze łączy się z analizą sytuacji konkretnej osoby i służy temu, by jak najlepiej zabezpieczyć jej interesy.

W sprawie o rozwód, nawet jeśli jest zgoda obu stron na poszczególne rozwiązania, zawsze pojawiają się dodatkowe pytania. A co będzie jeśli druga strona przestanie się wywiązywać z jakiegoś ustalenia? Jak się zabezpieczyć? Co wtedy zrobić? Przykład? Inne pytania będziesz miał jako rodzic przy którym Wasze dziecko będzie miało stałe miejsce pobytu, a inne jako rodzic, którego kontakty są (choćby zgodnie) uregulowane. Odpowiedź na takie dodatkowe pytania oznacza, że pochylam się nad wątpliwościami tylko jednej ze stron i to jej udzielam porady.

Stanowiska mogą się zmienić w toku sprawy.

 

Co więcej, nawet jeśli w danym momencie wydaje się, że Wasze interesy są zgodne, to może się zmienić w toku sprawy. Wprawdzie w sytuacji, gdy wszystko jest uzgodnione, taka zmiana zdarza się raczej rzadko, ale wykluczyć się tego przecież nie da. Gdyby reprezentował Was ten sam adwokat, musiałby wypowiedzieć pełnomocnictwo Wam obojgu!

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 749 861e-mail: annakoziolkiewicz@wp.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Justyna 25 stycznia, 2022 o 21:16

Nigdy nie zdecydowałabym się na wspólnego adwokata w sprawie rozwodowej. Ale wierzę, że są przypadki kiedy małżeństwo kończy się w zgodzie! U nas niestety tak nie było.. Teraz tylko czekam na rozprawę i mam nadzieję, że już niedługo będę mogła rozpocząć nowy etap w swoim życiu 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem annakoziolkiewicz@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: