Skontaktuj się!

Nie mieliście ślubu? Nie dostaniesz wyciągu z konta swojego eks!

Anna Koziołkiewicz-Kozak07 września 20152 komentarze

We wpisie Co może być dowodem w sprawie i czy adwokat zbiera dowody? pisałam, że najlepszym dowodem jeśli chodzi o wykazanie, że ktoś dał komuś pieniądze jest wyciąg z rachunku bankowego.

Jeśli był to Twój przelew na konto byłego / byłej lub odwrotnie, w porządku, operacja będzie widoczna na wyciągu z Twojego konta.

Gorzej, jeśli chcesz wykazać np. kto za co płacił. Operacje na Twoim koncie możesz pokazać. Ale co z operacjami na koncie Twojego byłego / byłej? Czy możesz w sądzie zmusić go, by pokazał ten wyciąg?

Po pierwsze, sąd może Twojego byłego / byłą zobowiązać do złożenia wyciągu ze swojego konta. A jak nie złoży? No cóż, pozostaje mieć nadzieję, że sąd korzystnie dla Ciebie oceni “według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału, jakie znaczenie nadać odmowie przedstawienia przez stronę dowodu” (art. 233 Kodeksu Postępowania Cywilnego)…

Po drugie, sąd może zwrócić się do banku o udostępnienie wyciągu z konta Twego byłego / byłej.

Z jakim skutkiem? Otóż:

– jeśli byliście małżeństwem i toczy się sprawa o podział majątku wspólnego, bank wyciąg ten prześle,

ale

– jeśli byliście w związku nieformalnym i toczy się sprawa o rozliczenie konkubinatu, bank wyciągu nie prześle.

Dlaczego? Bank zasłoni się mianowicie tajemnicą bankową. Skutecznie. Zgodnie z art. 105 Prawa Bankowego, bank ma obowiązek udzielenia informacji stanowiących tajemnicę bankową na żądanie sądu w sprawach:

– spadkowych

– o podział majątku między małżonkami

– o alimenty

Sprawy o rozliczenia wynikające z pozostawania w związku nieformalnym na liście nie ma. A jak nie ma, to nawet sąd wyciągu nie dostanie.

rozwód podział majątku

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 749 861e-mail: annakoziolkiewicz@wp.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Alex 14 lipca, 2018 o 16:21

czy w roku 2018 to nadal obowiazuje? Od porodu jestem sama, ex nawet moim mezem nie byl, nie tworzylismy wspolnego gospodarstwa domowego, dla mnie to zbyt duza inwigilacja, a przeczytalam cos takiego odnosnie taljemnicy bankowej: d) sądu w związku z prowadzonym postępowaniem spadkowym lub o podział majątku między małżonkami albo prowadzoną przeciwko osobie fizycznej będącej stroną umowy sprawą o alimenty lub o rentę o charakterze alimentacyjnym, jak to interpretowac ?

Odpowiedz

Jan 10 marca, 2020 o 22:01

Witam. Czy mogę prosić o odp na pytanie czy sad zwróci sie do banku o udostepnienie wyciagu z konta w sprawie o rozwód w której małżonek niewinny żąda dostarczenia srodków utrzymania

art 60. [Alimenty]
§ 1. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

Błagam o odpowiedz – skladam w czwartek pozew i juz sam nie wiem czy moge wpisac taki wniosek dowodowy?
z powazaniem
jan K.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem annakoziolkiewicz@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: