Skontaktuj się!

“Uzasadnienie pozwu o alimenty gdy pozwany płaci dobrowolnie”

Anna Koziołkiewicz-Kozak10 września 201512 komentarzy

Taką frazę ktoś z Was wpisał w wyszukiwarce.

file-cabinet-146157_1280Ponieważ tego rodzaju pytania słyszę także “w realu”, niniejszym odpowiadam:

Fakt dobrowolnego płacenia alimentów nie wyklucza wystąpienia z pozwem do sądu. To zrozumiałe, że są sytuacje, gdy Twoje zaufanie może być ograniczone i wolisz mieć tytuł wykonawczy, choćby po to, by trzymać go w szufladzie na wszelki wypadek.

Natomiast w takiej sytuacji, raczej nie dostaniesz zabezpieczenia na czas trwania sprawy, zwłaszcza jeśli wpłaty są regularne i w stałej wysokości.

Fakt, że pozwany płaci dobrowolnie określoną kwotę oznacza natomiast, że stać go na tyle, ile płaci. Sąd weźmie to pod uwagę.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 749 861e-mail: annakoziolkiewicz@wp.pl

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

ON 25 listopada, 2015 o 22:00

Pani Adwokat. Co do powyższego pozwoli Pani że się nie zgodzę z Pani wypowiedzią. W przypadku kiedy pozwany płaci alimenty regularnie i w stałej wysokości strona powodowa może wystąpić do sądu z wnioskiem o zabezpieczenie i sąd wyda postanowienie w którym zobowiąże obowiązanego do płacenia określonej kwoty. Jedną z najprostszych przesłanek za takim rozstrzygnięciem jest przedstawienie przez stronę powodową do rozpoznania kwestii związanych z stałymi, comiesięcznymi, ponoszonymi uzasadnionymi wydatkami względem uprawnionego. Jeśli kwota alimentów nawet płacona regularnie będzie zbyt niska w ocenie sądu uprawniona takie zabezpieczenie otrzyma (nie rozwijam w tym miejscu kwestii związanych z możliwościami zarobkowymi obowiązanego jak i jego osobistych starań w wychowanie uprawnion-ego/ej.

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak 26 listopada, 2015 o 13:28

Nie chodziło mi (i – jeśli dobrze zrozumiałam – Czytelniczce, która to pytanie zadała) o sytuację, gdy pozwany alimenty płaci wprawdzie regularnie, lecz w wysokości, która nie zaspokaja potrzeb dziecka i w rezultacie chce wystąpić o wyższe alimenty.

Owszem, w sprawach o alimenty nie ma potrzeby wykazywania interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia, trzeba jedynie uprawdopodobnić istnienie roszczenia. Z tego względu co do zasady dobrowolne uiszczanie alimentów nie stoi w sprzeczności z udzieleniem zabezpieczenia na czas trwania sprawy. Natomiast przepisy przepisami a życie życiem – nie zawsze tak się dzieje i czasem sąd pyta – to po co zabezpieczenie, skoro płaci?

Acz przyznaję, że trafniejsze byłoby zamiast “raczej nie dostaniesz zabezpieczenia” np. “możesz napotkać na trudności w uzyskaniu zabezpieczenia”.

Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Joanna 26 listopada, 2015 o 15:01

Dzień Dobry,

Ja z komentarzem/pytaniem nie odnoszącym do powyższego artykułu ale nurtuje mnie pytanie z zakresu ustanowienia rozdzielności majątkowej tzn co w przypadku gdy strona X wnosi o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną a Strona Y w odpowiedzi wnosi o oddalenie – czy Sąd może ustanowić rozdzielność z datą wniesienia pozwu? czy raczej rozstrzyga w oparciu o wnioski czyli albo z datą wsteczną albo oddala pozew. Czy w takiej sytuacji strona X powinna wnieśc pozew o stanowienie rozdzielności z datą wsteczną EWENTUALNIE (w pozwie) z data wniesienia pozwu, i w tym momencie trudniej jest oddalić pozew stronie przeciwnej argumenyując iż nie ma ważnych powodów na date wsteczną ale z kolei sa wystarczające na orzeczenie rozdzielnsci z datą wniesienia pozwu ?, proszę o jakie wnioski/odpowiedź itp. 🙂 dziękuje i pozdrawiam Joanna

Odpowiedz

ewelina 7 grudnia, 2015 o 14:05

witam, ojciec dziecka placi alimenty dobrowolnie i regularnie , pozew o alimenty musze zlozyz poniewaz nie moge otrzymac rodzinnego moje pytanie brzmi jak uzasanic zlozenie pozwu o alimenty

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak 7 grudnia, 2015 o 14:13
Ewa 10 kwietnia, 2016 o 22:46

Pani Adwokat, nie umiem znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Sprawa przedstawia się tak: jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Wraz z pozwem rozwodowym złożyłam wniosek o zabezpieczenie alimentów na małoletniego syna. Zabezpieczenie otrzymałam. Mąż płacił regularnie. W momencie osiągnięcia pełnoletnosci przez syna mąż złożył wniosek (na jednej z rozpraw rozwodowych) o zdjęcie tego zabezpieczenia uzasadniając go właśnie osiągnięciem pełnoletności przez syna. Wniosek został przyjęty. Wydane postanowienie zadawalające dla ojca. Ponieważ syn się uczy w technikum i nie osiąga dochodów wystąpił do sądu z pozwem o alimenty od ojca. Sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu alimentów. Pomimo, że mąż nie miał obowiązku płacenia zabezpieczenia to do czasu wydania postanowienia o zabezpieczeniu alimentów juz w tej sprawie gdzie powodem był syn regularnie płacił na konto moje czyli matki kwotę z tego pierwszego postanowienia 3 miesiace). Kiedy sąd rejonowy wydał postanowienie zabezpieczajace alimenty dla syna mąż przestał płacić. Czy syn może udać sie do komornika w sprawie egzekucji alimentów ? Czy mąż może żądać ode mnie zwrotu dobrowolnie płaconych pieniędzy tytułem: zazezpieczenie kosztów utrzymania syna. Czy to co płacił dobrowolnie na moje konto moze teraz rozliczyć jako nadpłatę?

Odpowiedz

Agnieszka 2 listopada, 2016 o 10:05

Witam, jestem w trakcie sprawy rozwodowej,złożyłam wniosek do Sądu i w odpowiedzi dostałam pismo w którym piszą że muszę podać kwotę alimentów, wykaz wydatków itd i chciałam zapytać czy jeśli pozwany dobrowolnie płaci ustaloną kwotę, regularnie czy ja muszę i tak wnosik i alimenty??

Odpowiedz

Robsson 26 sierpnia, 2017 o 22:52

Witam ja rowniez.mam pytanie do Pani adwokat. Gdyz przez 6 lat nie bylem.z matka.mojego dziecka ale placilem i płace nadal co miesiac regularna kwote ustalona przez nas oboje na jej konto w celu utrzymania corki oraz bedac w kraju dziecko przebywa ze mna i kupuje sam od siebie co dziecku potrzeba i co zechce czego moge sie spodziewac gdyz matka dziecka chce.wystapic o alimenty sadowne. Chcialbym podkreslic fakt ze mam na to wszystkie potwierdzenia przelewow oraz od czerwca matka dziecka wraz z dzieckiem mieszkaja pod moim adresem zameldowania. Jak to wyglada prawnie i czy wystepujac o alimenty w takiej sytuacji sama sobie nie robi problemow i czy sama nieoze zostac ukarana przez sad za niepodstawne wnioskowanie? Pozdrawiam

Odpowiedz

agu 1 października, 2017 o 08:45

Witam. Złożyłam pozew rozwodowy do sądu, gdzie napisałam, że ze względu na zobowiązania finansowe (wspólne) nie wnoszenia o alimenty na ojca małoletnich, ponieważ zobowiązania ojciec zgodził się pokryć sam. Co nie znaczy, że nie będzie dawał nic na dzieci. Po 3ch tygodniach otrzymałam pismo z sądu o uzupełnienie braków formalnych odnośnie alimentów wobec dzieci. W międzyczasie mąż dobrowolnie zadeklarował, że będzie co miesiąc wpłacał po 300zl. Na dziecko, czyli 600zl. Miesięcznie na dwójkę dzieci. Dodam, że rozstajemy się w zgodzie i wiem, że zadeklarowana kwota będzie wpływać na dzieci co miesiąc. (Pierwsza suma została już wpłacona we wrześniu) Teraz moje pytanie: Nie chcę wnosić o alimenty. Czy wystarczy, że w sprostowaniu do sądu wniosę o “uznanie przez sąd oświadczenia pozwanego o dobrowolnych świadczeniach alimentacyjnych na rzecz małoletnich dzieci” wraz z załączanym oświadczeniem pozwanego, będzie wystarczające aby sąd uznał owe świadczenie? Strasznie się w tym zamieszałam i proszę o poradę. Pozdrawiam

Odpowiedz

Kolodziejczak 16 kwietnia, 2018 o 10:01

Dzien dobry mam syna ma 16 lat w tej chwili mieszka ze mna po zakonczeniu szkoly chce zamieszkac z ojcem dziecka i dziadkami ojciec ma przezadzane alimenta przez sad i czy ja moge placic na syna dobrowolnie alimenta

Odpowiedz

Maciek 21 października, 2019 o 21:10

Pani Adwokat,
Mam pytanie. Właśnie rozstałem się z partnerką, mamy 4,5 letniego syna. Płacę dobrowolnie alimenty, ale chciałbym to uregulować prawnie. Czy mogę złożyć jako ojciec, pozew o alimenty od siebie na rzecz małoletniego syna? jeśli tak, to czy w pozwie wpisać siebie jako występujący w imieniu powoda, czyli syna i jednocześnie siebie jako pozwanego? będę wdzięczny za odpowiedź.

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak 11 grudnia, 2019 o 15:31

Nie, tak się nie da. Nie można wystąpić z pozwem przeciwko sobie samemu. W tej sytuacji albo matka musi złożyć pozew (może do niego załączyć oświadczenie, że uznaje Pan powództwo), albo oboje możecie podpisać ugodę u mediatora.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem annakoziolkiewicz@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: