Jeden z czytelników mego bloga zapytał mnie ostatnio – „ale dlaczego Ty piszesz do mężczyzny?” Otóż nie piszę do mężczyzny, taka przypadłość języka polskiego, że ma końcówki i nie chce mi się za każdym razem pisać podwójnych. Kiedy piszę czasowniki z męską końcówką, myślę „Ty-Czytelniku-kobieto-lub-mężczyzno” 🙂
Ale adresatką dzisiejszego wpisu jest kobieta-matka. To nie znaczy rzecz jasna, że mężczyzna-ojciec niczego się nie dowie. Ale taką przyjęłam konwencję i już.
A wpis odpowie na pytanie, jakie nazwisko będzie nosiło dziecko? Podobno prawnicy na wszystkie pytania odpowiadają „To zależy.” No bo faktycznie, to zależy. Od Twojej sytuacji. I tak:
1. Matka – żona ojca swojego dziecka
Jeśli jesteś żoną i urodziłaś właśnie dziecko, to z urzędowych zmartwień związanych z tym, jak się dziecko będzie nazywało, masz tylko jedno. By Twój mąż po drodze do USC nie pomylił imienia i nie okazało się na przykład, że zamiast Bartosza jest Bartłomiej. Nazwisko dziecko dostanie z automatu takie, jak wskazaliście przy zawieraniu małżeństwa. Ważne, żeby dwa razy nie jeździł – jeśli braliście ślub w innym mieście, musi mieć ze sobą skrócony odpis aktu małżeństwa!
2. Matka – w związku nieformalnym z ojcem swojego dziecka
Jeśli nie jesteś żoną, Twój partner musi złożyć przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego oświadczenie, że jest jego ojcem (tzw. uznanie ojcostwa), a Ty musisz to potwierdzić jednocześnie lub teoretycznie w ciągu 3 miesięcy. Teoretycznie, bo urodzenie dziecka należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia urodzenia, a oświadczenie o tym, jakie nazwisko będzie nosiło Wasze dziecko, musicie złożyć jednocześnie z oświadczeniem o uznaniu ojcostwa. Czyli w praktyce, pomimo połogu, musisz udać się razem z ojcem dziecka do USC.
Co do nazwiska możliwości są trzy (takie same jak w przypadku dziecka małżeńskiego zresztą):
– nazwisko matki
– nazwisko ojca
– nazwisko dwuczłonowe składające się z Waszych nazwisk
Jeśli nie złożycie oświadczenia co do nazwisko, będzie to nazwisko dwuczłonowe.
Jest też możliwe uznanie ojcostwa jeszcze przed urodzeniem dziecka.
3. Matka – nie żona i nie w związku, ale wie kto jest ojcem
Jeśli ojciec dziecka nie chce go uznać, będziesz musiała wszcząć sprawę o ustalenie ojcostwa. W takim wypadku, sąd nadaje dziecku nazwisko w wyroku ustalającym ojcostwo.
3. Matka – nie żona, nie w związku i nie wie kto jest ojcem
Może być z wielu różnych względów i tak. W takim wypadku, dziecko nosi nazwisko matki.
4. Matka – żona mężczyzny, który nie jest ojcem
Jeśli jesteś żoną i urodziłaś dziecko, ale jego ojcem jest inny mężczyzna, lub jesteś po rozwodzie, ale w chwili gdy u urodziłaś dziecko nie upłynęło jeszcze 300 dni od rozwodu, Twoje dziecko z automatu dostanie nazwisko Twojego (byłego) męża. Będziesz musiała przeprowadzić w sądzie sprawę o zaprzeczenie ojcostwa i dopiero wtedy będzie możliwa zmiana nazwiska dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ale uwaga – wprawdzie w skróconym odpisie aktu urodzenia będzie tylko nowe nazwisko, ale w pełnym odpisie niestety nadal w rubryce „nazwisko” będzie figurowało nazwisko Twojego męża, a o nowym nazwisku będzie tylko wzmianka na drugiej stronie. Nie ma możliwości, by sporządzić nowy akt urodzenia.
5. Matka, która mając dziecko, wyszła za mąż za innego mężczyznę
Jeśli masz dziecko poprzedniego małżeństwa lub z nieformalnego związku, który się rozpadł, Twoje dziecko ma już oczywiście nazwisko. Statystycznie najczęściej – nazwisko swego ojca. Dlaczego zatem o tym piszę? Ano dlatego, że jeśli jesteś w takiej sytuacji i wyjdziesz za mąż, być może będziesz chciała zmienić swemu dziecku nazwisko. Zwłaszcza, jeśli z mężem będziesz miała drugie dziecko. Bo chcesz, żeby cała rodzina tak samo się nazywała. Bo nie chcesz, żeby Twojemu dziecku dokuczano w szkole, że nazywa się inaczej niż reszta rodziny. Twoje dziecko i Twój mąż nawiązali dobrą relację, są sobie bliscy.
W dodatku, ojciec biologiczny nie interesuje się dzieckiem, wyjechał do innego miasta, kraju, ma tam nową rodzinę i słuch o nim zaginął. Być może nawet potwierdziłaś ten stan rzeczy w sądzie i został on formalnie pozbawiony władzy rodzicielskiej.
Jeśli ojciec biologiczny jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, to zmiana nazwiska jest możliwa także bez zgody biologicznego ojca dziecka. W innym wypadku, w razie braku jego zgody, konieczne jest uzyskanie zgody sądu rodzinnego, która zastąpi zgodę ojca.
Zatem jest to możliwe, ale zastanów się, czy na pewno to jest dobry pomysł? Względy, które podałam są na pewno ważne. Może masz jeszcze inne. I wierzę, że chcesz to zrobić, bo kochasz swoje dziecko i chcesz dla niego najlepiej.
Ale pomyśl o jednej rzeczy – Twoje dziecko już ma ojca. I to nazwisko jest tego wyraźnym znakiem. To, że zmiana nazwiska na nazwisko Twego męża będzie ciosem dla ojca dziecka to pewne, ale to Cię pewnie niekoniecznie obchodzi (choć może być istotne, jeśli będziesz próbowała uzgadniać z nim różne kwestie – a będziesz musiała, bo jest ojcem, nawet jeśli jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, to ma np. prawo do kontaktów z dzieckiem). Ale pomyśl, że to może być też ważne dla Twojego dziecka.
Mam pytanie do tego pkt
2. Matka – w związku nieformalnym z ojcem swojego dziecka
Rodzice wzieli ślub kilka lat po uznaniu ojcostwa dziecka. Dziecko w akcie urodzenia ma nazwisko ojca, rodzice przy sporządzaniu aktu małżeństwa podali, że kolejne dzieci również będą miały takie nazwisko. Matka przyjeła nazwisko ojca dziecka (kilka lat po uznaniu ojcostwa).
Czy w tej sytuacji można sprostować akt urodzenia dziecka o nazwisko matki?
Pozdrawiam
Jana
Ale w akcie urodzenia i tak jest „nazwisko rodowe”, nie aktualne matki (zmienione w wyniku zamążpójścia). Chyba, że nie zrozumiałam dobrze, o co Pani pyta.
Mam pytanie dot. pkt. 5 – Matka , która mając dziecko wyszła za mąż za innego mężczyznę.
Mam syna z nieformalnego związku. Uznałem dziecko w USC. Figuruję w akcie urodzenia jako ojciec. Przy rejestracji dziecka w USC – matka nie chciała się zgodzić na moje nazwisko ani na nazwisko łączone. Urzędniczka powiedziała,że musimy dojść do porozumienia. Matka dziecka wraz z babką groziły,że jak nie zgodzę się na jej panieńskie nazwisko dla naszego syna – to poda,że ojciec jest nieznany. Przymuszony – oświadczyłem przed urzędnikiem Stanu Cywilnego,że zgadzam się na nazwisko panieńskie matki dla mojego syna.
Z początku odwiedzałem syna, płaciłem i płace alimenty – dobrowolnie. Po 1,5 roku matka dziecka przestała odbierać telefony i zabraniała mi kontaktów z synem /nie wpuszczała do domu, zmieniła nr telefonu, nie odbierała nawet paczek wysyłanych do syna/. Okazało się,że ma nowego partnera i pobrali się niedawno. Syn ma prawie 4 lata i nie widziałem go już od 2 lat. Toczy się sprawa o widzenia.
Matka mojego syna – w 3 dni po wyjściu za mąż zmieniła naszemu synowi nazwisko – na nazwisko swojego obecnego męża niby zgodnie z art. 90 Kodeksu Rodzinnego. Urzędniczka dokonała zmiany. Nawet o tym nie wiedziałem i oficjalnie nie wiem do dzisiaj. Dowiedziałem się na rozprawie w Sądzie . Matka dziecka – jak tylko założyłem sprawę o widzenia w odwecie wniosła sprawę o pozbawienie mnie praw rodzicielskich. Złożyłem również sprawę o zmianę nazwiska mojego syna na moje lub łączone czyli panieńskie matki i moje. Sprawa ciągnie się ponad rok – matka syna nie stawia się i przedkłada zwolnienia lekarskie.
Pytanie. Czy matka dziecka mogła zmienić naszemu synowi nazwisko z jej panieńskiego, które uznałem na nazwisko swojego obecnego męża a urzędnik miał prawo dokonać tej zmiany bez mojej zgody tylko na podstawie Art. 90 KR. Czy też ten przepis dotyczy tylko sytuacji, gdy ojciec jest nieznany i matka może zmienić nazwisk dziecku z panieńskiego na nazwisko obecnego męża ?
Założona przeze mnie sprawa w Sądzie o nadanie synowi mojego nazwiska lub nazwiska łączonego / tak jak powinno to być już przy rejestracji/ – toczy się od września ub, roku i dostałem postanowienie z posiedzenia niejawnego,że sprawa o nazwisko zostaje odroczona aż do momentu zakończenia sprawy o widzenia /z mojej strony/ i pozbawienie praw rodzicielskich/ z matki strony/.
Nie rozumiem dlaczego Sąd łączy te sprawy. Czy ma prawo tak postąpić i nie dokonać nadania nazwiska mojemu synowi ? Z uwagi na to,że matka dziecka uchyla się od stawienia w Sądzie jak pisałem wyżej – sprawy te mogą toczyć się jeszcze kilka lat. Co mam zrobić ? Nie widziałem syna już 2 lata i na nowego męża matki mojego syna mówi – „tata’, bo tak od 2 lat jest przyuczany. Matka dziecka ze swoim obecnym mężem robią wszystko abym nie miał kontaktu z dzieckiem a w Sądzie kłamia ,że się nim nie interesuję / chociaż przedstawione dowody świadczą na moją korzyść/. Proszę o radę.
Nie mogła zmienić, bo nie był Pan pozbawiony władzy rodzicielskiej.
Myślę, że dlatego sąd zawiesił sprawę, że jeśli by doszło faktycznie do pozbawienia władzy rodzicielskiej, to wówczas miałaby prawo zmienić dziecku nazwisko bez Pana zgody.
No niestety zmieniła nazwisko na nazwisko obecnego męża w 3 dni po śłubie. Urzędniczka przyjęła wniosek bez informowania mnie i w Sądzie zeznawała,że to zgodnie z art, 90 K Rodzinnego. Nie jestem pozbawiony praw rodzicielskich.
Załozyłem sprawę o nadanie mojemu synowi mojego nazwiska z racji tego,że matka nie poinformowąła mnie a decyzje o nazwisku przy rejestracji podjęliśmy wspólnie. Wyraziłem zgodę na nazwisko panieńskie matki dziecka i uznałem syna. Podpisałem sie w oświadczeniu,że mój syn bedzie nosił nazwisko matki.
Teraz po ponad roku odbyła sie sprawa niestety sedzia nie wydał mi pozwolenia na zmiane mojemu synowi nazwiska na moje. Mój syn nadal może nosić nazwisko obcego faceta!
Sędzia stwierdził,że nie ma sensu odwoływac sie nawet do sądu okręgowego bo postanowienie będzie takie samo. W Kodeksie Rodzinnym figuruja nawzajem wykluczające sie przepisy. Art. 90 KR dał matce możliwość zmiany nazwiska z uwagi na to ,że syn nosił jej nazwisko. Art, Ten nie precyzuje i urzędnik SC się nie zagłebiał w inne przepisy,że powinny tam być jakieś zastrzeżenia,że w przypadku takiej zgody ojca – na nazwsiko rodowe matki dla syna – – przy zmianie – wymagana jest również zgoda ojca !
Sedzia stwierdził,że są niezgodne przepisy nawzajem wykluczające się i skieruje te sprawe do Rzecznika Praw dziecka i rzecznika Praw Obywatelskich , które powinny skierować niezgodność tych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego. Orzekł,ze jestem w tym poszkodowany ale nic nie może poradzić a dziecko nie nosi obecnie żadnego niestosownego nazwiska – więc je nie musi zmieniać.
Gdzie mam pisac, gdzie żadać sprostowania i ewentualnego odszkodowania za wykluczające się przepisy. Kto tu jest winien i kogo mam pociągnąć do odpowiedzialności. Sędzia stwierdził,że mogę nawet dochodzic w związku z tym zadośćuczynienia czy odszkodowania od państywa Polskiego w Starsburgu. Ale czy mnie na to i przeciętnego ojca stać/ Czy tak powinno być interpretowane prawo w Polsce ?
Witam, mam pytanie. Mamy z meze dwoje dzieci. Jedno urodzone przed ślubem nosi moje nazwisko panieńskie, drugie urodzone po ślubie nosi nazwisko męża, i ja tez po ślubie mam nazwisko męża. Pytanie brzmi: Czy ja i drugie dziecko możemy przyjąć moja panieńskie nazwisko za zgodą męża?
Zmiana nazwiska Pani jest możliwa w trybie administracyjnym – z ważnych powodów – na Pani wniosek. Zmiana nazwiska dziecka – na wniosek obojga rodziców. Z tym, że jest to uznaniowe – urząd ma prawo oceniać, czy podany powód jest rzeczywiście ważny.
Ja mam pytanie o sytuację niewymienioną powyżej
Jak wygląda sytuacja kiedy byli małżonkowie po kilku latach od rozwodu wracają do siebie (nie zawierają ponownie małżeństwa)i rodzi się dziecko ?
Rodzicie, którzy kiedyś byli małżeństwem, ale już nie są, prawnie pozostają w związku nieformalnym. Zatem stosuje się te same zasady, jak w przypadku związku nieformalnego.
Bardzo dziękuję za odpowiedź
Witam, mam pytanie odnosnie zmiany nazwiska dziecka. Otoz dziecko nosi nazwisko ojca, niedlugo bierzemy slub i narzeczony jednak chcialby przejsc na moje nazwisko. Jest mozliwosc zmiany nazwiska dziecku na moje panienskie?
Witam. Jestem z dziewczyną spodziewamy sie córki. Dziewczyna ma jeszcze męża. sprawa rozwodowa bedzie w czerwcu. po urodzeniu dziecka co musze zrobić aby dziecko miało moje nazwisko ? po urodzeniu odrazu złozyć wniosek o zaprzeczenie ojcostwa ?
Tak. Konieczny jest wniosek o zaprzeczenie ojcostwa.
Ty nie możesz nic złożyć. Bo jest coś takiego jak karencja 300 dni, bo Twoja partnerka jest w zwiazku. Dziecko bedzie miało nazwisko męża Twojej kobiety. A o zaprzeczenie ojcostwa może starać się matka, albo były mąż. Znaczy się jeszcze aktualny. Ty nic nie możesz puki co, takie mamy prawo. Coś tam możesz przez kuratora, a raczej kurator jako sam z siebie.
Witam,
Mam pytanie o nazwisko dziecka w sytuacji, gdy małżeństwo jest po rozwodzie ponad 5 lat, a była żona ma dziecko z innym ojcem, który się do niego nie przyznaje (nie Polak). Po rozwodzie matka zachowała nazwisko ze związku małżeńskiego, lecz były mąż nie chce aby to dziecko ze związku nieformalnego nosiło jego nazwisko. Co w takiej sytuacji może zrobić mężczyzna, żeby zmienić nazwisko dziecka ? Czy mogą być jakieś konsekwencje dla mężczyzny, że dziecko ma po nim nazwisko?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Nie dawno dowiedziałam się, że mój mąż miał romans. 15 maja br kobieta ta urodziła dziecko. Ona twierdzi, że to jest dziecko mojego męża, natomiast mój mąż twierdzi, że kategorycznie nie jest ojcem. Co powinien zrobić aby udowodnić, że nie jest faktycznie ojcem tego dziecka. Czy w związkach nieformalnych mężczyzna ma prawo wnieść wniosek o zaprzeczenie ojcostwa, jeśli tak to do kiedy ma to zrobić. Niestety od tego zależy nasze 30-letnie małżeństwo.
Z góry dziękuję.
Mam problem Żyje w związku nieformalnym i za ojca dziecka podałam chłopaka który o mnie zabiegał. Jednak nie jest on ojcem dziecka ale o tym nie wie. Uznał go w USC ale chcę to rozwiązać bo nie mogę tak dalej żyć. Zmienił się diametralnie i nie był dobrym ojcem. Dziecko nie ma jeszcze pół roku. Jak to wnieść do sądu? Czy jeśli Wystapie do sądu o zaprzeczenie ojcostwa czy musze być na sprawie i przy nim powiedzieć kto jest ojcem? I czy potem mogę do aktu urodzenia wystąpić znów o ustalenie ojcostwa i podać prawdziwego biologicznego ojca dziecka?
Witam. Męczy mnie jedna sprawa . Otóż jestem w czasie rozwodu , mój mąż nie jest ojcem dziecka ,znam dane ojca dziecka lecz ono powstało w wyniku gwałtu i nie chcę aby był wpisany w akcie urodzenia dziecka.Co zrobić aby dziecko nosiło moje nazwisko panieńskie i żeby nie nosiło nazwiska mojego męża. Czy tylko przez zaprzeczenie ojcostwa przed sądem można ten problem rozwiązać?
Mam pytanie. Jestem w związku nieformalnym z mężczyzną, który ma dziecko z poprzedniego związku, również nieformalnego oraz dał nazwisko nieswojemu dziecku (córce swojej poprzedniej partnerki). Zmiany nazwiska dziewczynki dokonali w USC kiedy ta miała kilka lat i zgłaszali narodziny ich wspólnego dziecka. Starsza dziewczynka wcześniej nosiła nazwisko matki.
Czy możliwe jest „odkręcenie” tej sytuacji? Czy na moim partnerze wciąż spoczywa obowiązek łożenia na obie dziewczynki, czy tylko na biologiczną córkę? Bardzo proszę o odpowiedź.
Witam, mam pytanie czy ta za przeroszeniem głupota ze musi minac 300 dni bo dzieco bedzie miało nazwisko ojca to jest szansa ze ulegnie zmianie ,przeciez to jest niedorzeczne mój rozwód trwa juz ponad rok od poł roku jestem z kims innym i czekac z poczeciem musze az sie nie rozwiode , przeciez to absurd
No raczej nie ulegnie zmianie – te 300 dni wynika z tego, ile trwa ciąża, a to się raczej nie zmieni…
Szkoda …przeciez matka wie kto jest ojcem , a rozody trwaja i trwają i musze czekac, to jest z lekka przygnębiające. Dziękuję bardzo za odpowiedź.
A która kobieta chodzi 300 dni w ciąży? To przepisy tylko krzywdzą dzieci a nie je chronią. Ja nie mogę się rozwieść bo mam ogromnę kłopoty z byłym mężem.Już młodsza córka ( z moim obecnym partnerem ) nosi byłego nazwisko byłego – obecnego męża .OBCY DLA NIEJ CZŁOWIEK! Teraz za 2 miesiące urodzę syna i ZNOWU będzie tak samo. I co z tego te zaprzeczenie ojcostwa, jak od 2015 nie mieszkamy ze sobą i nic nas nie łączy.Gdyby mi się coś teraz stało mój partner nie będzie miał żadych praw do dzieci a dzieci trafią do domu dziecka!!!!! NIENORMALNE I KRZYWDZĄCE CHORE PRAWO!!!
Witam
Rok temu urodzilam syna biologiczny ojciec wyjechal do domu do Hiszpanii. Obecnie jestem w nowym zwiazku i moj partner dal mojemu synowi swoje nazwisko(nie zalatwialismy tego sadownie tylko poszlismy do UC i moj partner powiedzial ze to jego dziecko) bo on jest od samego urodzenia przy nim i sie o niego troszczy,niestety 2 tygodnie temy odezwal sie biologiczny ojciec i chce zeby syn nosil jego nazwisko nie obecnego partnera.Czy moze tak zrobic jesli rok nie widzial syna i nawet nie wie jak wyglada?
Witam, mam pytanie. Mam córkę która ma moje nazwisko , jej ojciec jest pozbawiony do niej praw. Jestem w związku i planujemy ślub. Narzeczony chce żeby córka moja nosiła jego nazwisko. Co trzeba zrobić? Czy wtedy też momentalnie tracę możliwość do alimentów do jej biologicznego ojca?
Jeśli ojciec jest pozbawiony władzy rodzicielskiej i nie byliście małżeństwem, to jest taka możliwość, by zmienić nazwisko dziecku bez jego zgody. Nie wpływa to na obowiązek alimentacyjny.
Niemniej pomimo prawnej możliwości, dobrze rozważyć, czy rzeczywiście zerwanie takiej symbolicznej więzi z biologicznym ojcem jest zgodne z dobrem dziecka. Zdaję sobie sprawę, że istnieje w takiej sytuacji, w jakiej Pani się znajduje, zastąpienia biologicznego ojca aktualnym partnerem mężem. Proszę jednak pamiętać, że Pani dziecko ma już ojca, nie wiadomo jak w przyszłości ułożą się ich relacje i dziecko może mieć kiedyś pani taki krok za złe.. przepraszam, że wychodzę poza ramy porady prawnej…
Dzień dobry,
Jestem w nieformalnym związku. Spodziewam się dziecka, które ma pojawić się za miesiąc. W przyszłości planuję ślub, ale jestem też realistką i zakładam, że do tego czasu różne rzeczy mogą się zdarzyć. Chciałam dać dziecku nazwisko dwuczłonowe (po mnie i ojcu dziecka), a jeśli zdecydowalibyśmy się na ślub, wówczas chciałam zmienić nazwisko dziecka na nazwisko ojca (które planuje przejąć) Czy będę miała taką możliwość? Chodzi mi o to, że jeśli np. by nam się nie udało i nasze drogi by się rozeszły przed ślubem to moje dziecko będzie miało także moje nazwisko, a nie tylko po ojcu. Mam nadzieję, że tak się nie stanie, ale wolę być ostrożna… Będę wdzięczna za odpowiedź.
Możecie zarówno zdecydować teraz zgodnie o nazwisku dwuczłonowym, jak i później zgodnie wystąpić o zmianę dziecku nazwiska, które w tej sytuacji byłoby już nazwiskiem całej rodziny.
Ja mam pytanie tego typu
Gdy ojciec dziecka nie utrzymuje kontaktów ma zabrane wszelkie prawa ja obecnie wyszłam za mąż i chciałbym mojej córce z poprzedniego związku zmienić nazwisko na nazwisko męża to czy masz musi adoptować córkę ? Czy jeżeli zmienię nazwisko ojciec córki może przestać płacić alimenty z tego tytułu ?
Witam. A co jeśli ma sie nazwisko byłego męża mojej mamy i jego wpisanego w akt urodzenia a ojcem jest ktoś inny? Czy jest możliwość zmiany nazwiska na te właściwe, jeśli ma sie skończone 18 lat??
Jestem w zwiazku nieformalnym.21.07.2016 urodzilam syna ktorego ojciec uznal w usc.syn nosi nazwisko ojca.chcialabym aby syn mial tylko moje nazwisko czy moge to jeszce znienic?
Witam,
Synek nosi nazwisko dwuczłonowe z związku nieformalnego – pierwszy człon mój panienski, drugi człon byłego partnera. Za miesiąc wychodzę za mąż i chcę wybrać nazwisko przyszłego męża. Czy mogę synkowi bez zgody ojca zmienic pierwszy człon na nazwisko które będę nosić po ślubie i zostawić drugi człon nazwisko jego taty bez zmian? Bardzo proszę o odpowiedź.
Witam. Chciałabym się zapytać czy są się bezproblemowo i w miarę możliwości braku ciagania się po sądach zmienić nazwisko mojego syna i jednocześnie wpisać ojca dziecka.?
Urodziłam przed 18 rokiem życia i do tej pory jestem z ojcem dziecka. Ojciec jest wpisany z imienia lecz nazwiska nie chcieli wpisać w akt urodzenia pomimo deklaracji ojca dziecka. Proszę o szybką odpowiedź.
Pozdrawiam.
Czy ja rowniez moge zapytac o jedna rzecz? Rozstalam sie z ojcem mojego dziecka. Nie mielismy slubu.synek urodzil sie w oslo ale ma polskie obywatelstwo. ojcostwo partner zatwierdzil, dziecko nosi jego nazwisko. jednak jest to na tyle trudny czlowiek w kontaktach i bardzo niepewny, ze chcialabym zmienic nazwisko synka na moje, aby w pierwszej kolejnosci uniknac problemow z podrozowaniem. Czy to jest trudny proces do przejscia, zwlaszcza, ze ciezko mi jest nawiazac kontakt z ojcem dziecka?
Pozdrawiam
Monika
Dzien dobry 🙂
Jestem dorosla kobieta. Moi rodzice nie byli malzenstwem. Oboje nie zyja. Nosze nazwisko matki. Bardzo chciałabym przyjąć także nazwisko ojca i nosic dwuczłonowe. Czy jest taka możliwość? I jak to zalatwic?
Dziekuje pięknie za odpowiedz. Pozdrawiam serdecznie. Anna.
Tak, powinno to być możliwe w trybie administracyjnym. Napiszę o tym w najbliższym czasie i dam znać w odpowiedzi na Pani komentarz.
Witam serdecznie
Chciałabym zapytać o ważna dla mnie sprawę . Jestem po rozwodzie od ponad 10 lat, mam nazwisko byłego męża. Żyję w konkubinacie i mamy dwoje wspólnych dzieci które maja nazwisko mojego partnera.Prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe, żyjemy razem tyle, że bez ślubu. Chciałabym abyśmy wszyscy posiadali to samo nazwisko. Czy w takim razie istnieje możliwosc zmiany mojego nazwiska na nazwisko obecnego nie ślubnego partnera?Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedz.
Zawsze można próbować zmienić nazwisko w trybie administracyjnym – z tym, że jest to ocenne (urzędnik ocenia, czy są ważne powody). Postaram się w najbliższym czasie poświęcić temu zagadnieniu oddzielny wpis.
Witam. mam pyatnie 😉 Czy wystarczy slub cywilny z obecnym patrnerem by dziecko dostalo jego nazwisko i nie trzeba by juz bylo zalatwiac tych wszystkich formalnosci o zaprzeczeniu ojcostwa bylego malzonka przez sad?poniewaz jestem po rozwodzie a dziecko urodzi sie przed uplywem 300 dni od rozwodu wiec formalnie dziecko jest bylego malzonka. Czy slub cywilny przed narodzinami dziecka wszystko rozwiaze? i obejdzie sie bez rozpraw? bede bardzo wdzieczna o odpowiedz gdyz porod odbedzie sie za miesiac .
Witam, mam pytanie i bardzo proszę o odpowiedz jestem w ciąży. Ojciec dziecka odwrócił się ode mnie i pd dziecka. W szpitalu podaje się kto jest ojcem oczywiście podań ponieważ będę walczyła o alimenty lecz nie chce aby dziecko miało jego nazwisko tylko moje. Proszę o odpowiedz, strasznie mnie męczy myśl ze będzie miało jego nazwisko skoro od samego poczatku ciąży mnie zostawil
Mam podobny problem, krótko po zajściu w ciążę okazało się, że partner od pół roku miał romans. Chce utrzymywać kontakt z dzieckiem, kiedy już się urodzi, ale ja nie chcę, żeby nosiło jego nazwisko. Czy mogę oficjalnie podać go jako ojca, ale nadać dziecku moje nazwisko? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Jestem w takiej samej sytuacji. W czerwcu urodzę córkę i chcę dać jej swoje nazwisko ale w szpitalu podam dane biologicznego ojca z którym nie jestem od momentu zajścia w ciążę. Czy jest taka możliwość?
Witam. Temat ciekawy, a dla mnie szczególnie, gdyż właśnie zastanawiam się nad zmianą nazwiska mojemu dziecku. Córka nosi nazwisko partnera, z którym nie jestem w formalnym związku. Chciałabym aby jednak nosiła i moje nazwisko – chciałabym dodać drugi człon. Czy mogę to zrobić? Partner nie ma co do tego żadnym zastrzeżeń, zgadza się, więc jak ja mam się za to zabrać?
mam pytanie jeżeli nie złożyłam papierow o zapszecze ojcostwa a moje dziecko już ma 10 miesiecy czy mogę z moim partnerem iść do urzędu i zmienić dziecku nazwisko ..
Po upływie terminu, wniosek o zaprzeczenie ojcostwa może złożyć prokurator.
Witam. Moje pytanie dotyczy nietypowej sytuacji. Moje dziecko nosi nazwisko dwuczłonowe pochodzące ode mnie oraz od biologicznego ojca, z którym nie pozostaję w związku, a który posiada pełnię praw rodzicielskich. W przyszłym tygodniu moje nazwisko ulegnie zmianie, w związku z czym chciałabym również zaktualizować pierwszy człon nazwiska dziecka (pochodzący ode mnie), pozostawiając jednak drugi człon – ten pochodzący od biologicznego ojca – bez zmian. Czy w tym przypadku wymagana jest zgoda ojca biologicznego? Dziękuję.
Witam
Jesli jestem rozwodka i mam z moim bylym mezem dzieci ktore nosza jego nazwisko tak samo jak i ja , a jestem w ciazy z inna osoba to jakie nawisko ma w obowiazku nosic moje kolejne ???
Prosze o pomoc
Mam pytanie do tego wpisu. Oczekujemy z partnerem drugiego dziecka. Pierwsze ojciec dziecka uznał jeszcze przed porodem. Wtedy nie było możliwości, żeby dziecko nosiło nazwisko „łączone” podwójne(11 lat temu). Zdecydowaliśmy, że będzie nosiło nazwisko ojca. Teraz, żeby było sprawiedliwie, chcemy, żeby nosiło nazwisko moje, bo nie mam brata, który np. niósłby dalej moje nazwisko i co teraz? W związku z zapisem, że rodzeństwo nosi z zasady to samo nazwisko czy jest jakiś sposób ominięcia tego? Nie chcemy zmieniać nazwiska pierwszemu dziecku(11 lat, już się przyzwyczaił). Czy jedynym wyjściem jest nieuznawanie dziecka przez ojca i odczekanie aż do 13 r.ż. dziecka? Wtedy przy uznaniu dziecko może nie zgodzić się na zmianę nazwiska na nazwisko ojca. Czy uznanie wcześniejsze zawsze zaskutkuje zmianą na Jego nazwisko? Dodam, że oboje chcemy aby drugie miało moje nazwisko. Marta
Mam pytanie, jeśli dziecko ma nazwisko matki, i po kilku latach matka bierze slub z ojcem dziecka, to dziecko rowniez przejmuje jego nazwisko, czy muszę je zmienic?
Pozdrawiam
Automatycznie się nie zmienia (automatycznie nazwisko nabędą dzieci urodzone po zawarciu małżeństwa), trzeba zmienić w USC.
Witam na mam pytanie odnośnie aktu urodzenia martwego dziecka z nieformalnego związku. Partner obecnie przebywa poza granicami kraju i nie było takiej możliwości aby uczestniczył podczas rejestracji dziecka, wiec dziecko zarejestrowane jest na moje nazwisko. Owszem urzędniczka pytała kto jest ojcem więc powiedziałam imię i nazwisko, ale ta zkwitowala ze tylko potrzebne jest imię ojca. Na zupełnym akcie widnieje imię ojca i pod spodem moje nazwisko czy tak powinno być, według mnie to niezgodne z prawdą.
Witam,
żyję w nieformalnym partnerstwie z mężczyzną, którego zmierzam poślubić. Planujemy powiększyć rodzinę, ale mam też dziecko z poprzedniego związku, które ma moje nazwisko potwierdzone zgodnie z jego ojcem (nie interesuje się i nie poczuwa do obowiązku, nie mamy ze sobą kontaktu od lat, alimenty placone) przed USC. Czy jeśli ja zmienię swoje nazwisko to mogę też zmienić nazwisko dziecka?
Tylko za zgodą biologicznego ojca, chyba że nie byliście małżeństwem i jest on pozbawiony władzy rodzicielskiej.
Witam
Proszę o komentarz radę nie wiem co mam robić w skrócie:
Byłem z dziewczyną która miała męża ( mówiła że chce rozwodu i być tylko że mną) i tak to się ciągnęło aż zaszła w ciążę niby z mężem i zdecydowała że zostaje z nim. Po jakimś czasie do urodzenia jej dziecka odwiedziłem ją i zrobiłem test DNA Wyszło że chłopczek jest moim synkiem którego kocham ponad wszystko Założyłem sprawę która po roku i 3 miesiącach wygrałem W sensie ze sąd zaprzeczył iż ojcem jest jej mąż ( z wyników sądu wyszło ponownie że ja jestem ) Widuję synka jak tylko dostanę szansę I W KOŃCU DYLEMAT musimy udać się teraz do urzędu stanu cywilnego i podać mnie jako ojca Mój dylemat Wiem że matka mojego syneczka nie zgodzi się na moje nazwisko Wiem że mam szansę na nazwisko dwuczłonkowie. Bardzo mi zależy aby synek miał moje nazwisko ale nie wiem czy to źle nie wpłynie na mojego synka Jak teraz w tych czasach przyjmowane są takie nazwiska Czy przez to później nie będzie miał problemów z tym Szkoła itd.. Nie chce aby miał jakieś nieprzyjemności z tym związane Dodam Synek ma dwa latka i 3 miesiące A i niby jego matka to wszystko zaplanowała A mnie wzięła Poprostu za dawce Proszę dajcie swoje uwagi
Ja ze swej strony wskażę tylko, że w razie sporu o nazwisko, sprawę może rozstrzygnąć sąd rodzinny.
Co do reszty – drodzy Czytelnicy, jeśli macie doświadczenia odnośnie funkcjonowania dzieci z podwójnym nazwiskiem w Waszym otoczeniu, podzielcie się.
Dziękuję I proszę resztę o swoje opinie i doświadczenia.
Witam. Mam córkę z nieformalnego związku, która nosi moje nazwisko ale w akcie urodzenia wyrokiem sądu istnieje ojciec biologiczny. (Po ustaleniu ojcostwa). W chwili obecnej jestem w zwiazku nieformalnym z partnerem i Mamy drugie dziecko. Chcielibysmy aby córka nosila jego nazwisko. Moje pytanie brzmi czy bedac w takiej sytuacji a nie majac slubu i nazwiska partnera mozemy wnioskowac do usc o zmiane nazwiska corce na nazwisko konkubenta?
Witam, chciałabym poruszyć dość popularny wątek zminy nazwiska dziecka (nazwisko biologicznego ojca) przy ślubie matki z innym mężczyzną, ale nie na nazwisko przyszłego męża tylko na nazwisko matki. Dla dobra rodziny zdecydowaliśmy, że przyszły mąż i wspólne dzieci będą nosić moje nazwisko. Być może ojcu dziecka łatwiej będzie zaakceptować fakt zmiany nazwiska na moje (nazwisko matki) niż obcego mężczyzny. Proszę o informację jaki wniosek należy złożyc w sądzie w takim przypadku i w jakim trybie jest on rozpatrywany. Czy na rozprawie będę musiała się stawić razem z byłym partnerem?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Eks żona mojego męża (są 7lat po rozwodzie) urodziła drugie dziecko biologiczny ojciec nie chce go uznać więc ona dała małemu jej nazwisko,a że po rozwodzie została przy nazwisku eks meża to i dziecko też takie dostało.Nie muszę mówić że nie jesteśmy z tego powodu szczęśliwi,tym bardziej że za kilka dni na świat przyjdzie nasze dziecko które będzie nosić nazwisko po tacie.Tamto dziecko ma tej chwili 3lata,jego mama nagle chce wrócić do panieńskiego nazwiska,czy dziecko z automatu będzie nosić nowe nazwisko mamy czy zostanie przy tym które obecnie nosi?
Witam .Mam pytanie co zrobić jeżeli brat ozenił sie kilka lat temu z dziewczną będącą w ciąży z innym męzczyzną nie wiedząc o tym ,przyjął to dziecko na swoje nazwisko . Poczym żona zdradzała i oszukiwała go .następne dzieci tez sa jego nazwiskiem .doszło do rozejśćia rodziców .małżonka brata złożyła wniosek o alimenty na dzieci ,które tak naprawde nie wiadomo czy są jego.Do tego chce się odwołać od płacenia alimentów . PYTANIE co można zrobić z tą sprawą?
Witam jestem mezatka i urodzilam corke 6 miesiecy temu w londynie.
Niestety przez moja nie uwage corka nie ma nazwiska meza tylko znajomego i nie mam pojecia dlaczego nie poszlo automatycznie bo mamy syna tez.
Poszlam zarejestrowac corke z przyjacielem poniewaz nie znam i nie rozumiem angielskiego wiec wiekszosci on rozmawial i zalatwial i wpisali corce jego dane i jego nazwisko…nie pytali mnie o akt malozenstwa nic kompletnie maz sie nie zrzekal dziecka nic nie podpisywal bo go nawet nie bylo z nami bo nie bylo to obowiaskowe.
Prosze o pomoc niewiem jak mam to odkrecic a z przyjacielem kontak sie urwal po tym wszystkim
a w sytuacji gdy dziecko ma 8 mc i nosi nazwisko ojca, a chciałabym zmienic na nazwisko panieńskie matki, w jaki sposob? jeśli ojciec nie chce wyrazić zgody.
Witam,proszę mi powiedzieć jestem po rozwodzie prawie 4 lata obecnie noszę nazwisko byłego męża.A obecnie jestem w ciąży i nie będę podawała danych ojca w usc(czyli będzie ojciec nieznany)-i moje pytaniem jest jakie nazwisko otrzyma w usc jak pujdę go zgłosić ( byłego męża czy moje panieńskie )Dziękuję.
Witam jestem mamą 4 letniego syna
W papierach ojciec dziecka jest nieznany (tylko z powodu pieniędzy które dostawałam)
Nie jestem z jego ojcem tylko z innym facetem od dwóch lat
Chcemy wziąć ślub cywilny
I mam pytanie czy jeżeli mój partner da mojemu synowi swoje nazwisko
To czy prawdziwy ojciec dziecka gdy się dowie może mi narobić problemów z tego powodu?
Ojciec biologiczny może zwrócić się do prokuratora, by wytoczył sprawę o ustalenie ojcostwa.
Witam. Mam 6-letniego syna. Jestem samotną matką. Niedługo biorę ślub z moim partnerem. Obecnie dziecko nosi moje nazwisko a w akcie urodzenia nie widnieje żaden ojciec. Jak bedzie wyglądała sytuacja ze zmianą nazwiska dziecka na nazwisko mego męża po ślubie? Co muszę zrobić, gdzie się udać i jak rozmawiać. Z góry dziękuję.
Jeśli dziecko nosi Pani nazwisko, jak najbardziej możecie je z mężem zmienić na nazwisko męża. Wystarczy, że złożycie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia, że dziecko będzie nosiło takie samo nazwisko, jakie nosiłoby Wasze wspólne dziecko.
dzień dobry
mam córeczkę która ma 6 lat. Ma nazwisko dwuczłonowe, mamy uregulowane kontakty z ojcem dziecka. oboje mamy swoje życie poukładane z kimś innym. Martwi mnie że idąc do szkoły za rok będzie miała problemy wśród rówieśników ze wzgląd na nazwisko. chcemy się pobrać i wydaje mi się że moje pierwsze nazwisko raczej nie będzie problemu zmienić na męża albo tak mi się wydaje.
wysunęłam prośbę do ojca dziecka o zgodę na jedno moje nazwisko,zostało odrzucone. czy jest jakiś sposób to zmienić albo czym mogę argumentować zmianę nazwiska. kiedy samo dziecko może decydować o zmianie nazwiska? bardzo dziękuje z góry za odpowiedź i pomoc.
Witam
Jestem w nieformalnym związku. Mój partner nie zgadza się co do nazwiska . Chciałam by było moje. Wiem że ma do tego prawo i dziewczynka będzie miała podwójne nazwisko. Moje pytanie dotyczy sytuacji zameldowania. Wiem że dziecko z automatu meldowane jest przy matce .lecz czy może mój partner bez mojej zgody zameldować dziecko u siebie i próbować z policją mi je zabrać?.Czy ma prawo zmiecić lub żądać zmiany miejsca chrztu, lub szkoły co muszę zrobić by mieć prawną opiekę nad dzieckiem byśmy się nie ciągali prawnie? Bardzo proszę o pomoc.
Jeśli nie jesteście w stanie porozumieć się w kwestii tego, z kim ma dziecko mieszkać, konieczne będzie wniesienie sprawy o ustalenie miejsca pobytu dziecka. Pozostałe kwestie to z kolei sprawa o władzę rodzicielską – jeśli miałaby Pani sama o tym decydować, władza rodzicielska ojca musiałaby być ograniczona. Zawsze warto w pierwszej kolejności spróbować się porozumieć, jeśli jest możliwość to w bezpośredniej rozmowie, jeśli nie, przed mediatorem.
Mam problem Żyje w związku nieformalnym i za ojca dziecka podałam chłopaka którym jestem. Jednak nie jest on ojcem dziecka ale o tym nie wie. Uznał go w USC ale chcę to rozwiązać bo nie mogę tak dalej żyć. Dziecko ma 14 miesięcy. Jak to wnieść do sądu? Chciałabym aby ojciec biologiczny płacił mi alimenty. Co mam zrobic? Czy mozna wystąpić znów o ustalenie ojcostwa i podać prawdziwego biologicznego ojca dziecka?
Witam mam pytanie zw przyszlym roku wychodze za maz narzeczony nie jest ojcem dziecka a w akcie urodzenia ma moje nazwisko bo on jej nie uznal a sad pozaocznie uznal jego ojcostwo o ma odebrane prawa czyje nazwisko bedzie mialo po slubie
Witam.
Mam pytanie, czy od 2018 roku ma wejść jakieś prawo, jeżeli chodzi o nadanie nazwiska dziecku przy porodzie ? Chodzi mi o sytuację, jeżeli nie mam ślubu cywilnego ze swoją dziewczyną …
Witam
Moja partnerka jest w trakcie rozwodu, z poprzednim partnerem ( oficjalnie jeszcze mężem ) ma dwójkę dzieci. Ze mną zaszła w ciążę i spodziewamy się dziecka, na stan dzisiejszy, poród już jutro. Dziecko jest moje i chciałbym nadać mu moje nazwisko, czy musimy w sądzie „robić” całą sprawę z uznaniem ojcostwa, skoro mąż partnerki oficjalnie nie przyznaje się do dziecka i nawet jest to napisane w akcie rozwodowym. Sprawa rozwodowa zacznie się dopiero w styczniu ze względu na poród, a chciałbym jak najszybciej dziecku nadać swoje nazwisko.
Pozdrawiam
Niestety w takim wypadku nie da się pójść na skróty. Konieczne jest przeprowadzenie sprawy o zaprzeczenie ojcostwa męża matki.
Jeśli matka dziecka będąca w związku małżeńskim urodzi dziecko innego mężczyzny ,który nie uznał dziecka – mąż jej ma prawo po sprawie o zaprzeczenie ojcostwa żądać aby dziecko nie nosiło jego nazwiska ?
Witam. Pytanie dotyczace punktu 4. Jestem w zwiazku z nowym partnerem.. Ponad rok czasu minal od sprawy rozwodowej z byłym mężem..ale z powodu apelacji z jego strony co do alimemtow sprawa sie nie uprawomocnila.. Za pare miesięcy spodziewamy sie dziecka..czy bez problemu bede mogla nadac nazwisko dziecku obecnego partnera??
Witam
Mam córke z związku nie formalnego. Nazwisko ma biologicznego ojca. Gdy miała 2 miesiące rozstałam się z ojcem córeczki. Ojciec nie płaci alimentów i ma OGRANICZONE prawa rodzicielskie do prawa o DOWIADYWANIE się o istotnych sprawach dziecka. Córeczka ma niecałe 2 lata.chciałabym zmienić córce nazwisko a dokładnie dołożyć moje nazwisko (córka ma prawo nosić ojca nazwisko). Mam pytanie
1.Czy aby zmienić nazwisko mogę sama pójść do USC? Czy mam tylko wyjście iść do sądu lub w urzędzie przyjść z ojcem dziecka.
2. Czy wystarczającym argumentem za zmianą nazwiska może być to ze matka ma inne nazwisko i mieszkamy w małej miejscowości a jak córka pojdzie do przedszkola to będą różne pytania dlaczego ma inne nazwisko. A ojciec dziecka w tym roku widział raz i nie interesuje się córeczka a mieszka 10km od dziecka.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Moniczka
Mam synka z nie formalnego związku. W urzędzie stanu cywilnego ja z ojcem dziecka napisaliśmy oświadczenia że uznaje ojcostwo A nazwisko będzie synek miał moje . A teraz umyslalo mu się zmieniać nazwisko na jego. A ja nie chce się zgodzić. Co zrobić?? Proszę o odpowiedź
Bez twojej zgody nie zmieni nazwiska. Może tylko pójść z tym do sądu i sędzia zdecyduje co jest lepsze dla dziecka.
Jest dokładnie tak, jak Pani pisze. Jest to ważna sprawa dziecka o której w razie braku zgody między rodzicami rozstrzygnie sąd.
Witam,
pytanie mam do pkt 2..
Jakie dokumenty muszą przyszykować rodzice (partnerzy w związku nieformalnym) aby przed porodem załatwić wszystkie formalności?
żeby nie chodzić po kilka razy tylko za jednym podejściem załatwić sprawę.
Witam mam pytanie dotyczące mojego partnera ktory ma córkę czy jest możliwość aby matka po urodzeniu dziecka dala dwoje nazwisko A nie ojca A mój partner płaci na te dziecko alimenty
Dziecko nie nosi nazwiska ojca tylko matki nie było małżeństwem
Czy jak jestem mężatką a jestem w ciąży z innym mężczyzną i dziecko dostanie nazwisko męża z którym żyje i tworzę rodzinę to muszę zmienić dziecku nazwisko na nazwisko biologicznego ojca?