Skontaktuj się!

Czy sprawa o podział majątku uwzględnia to z kim zostają dzieci?

Anna Koziołkiewicz-Kozak14 kwietnia 2020Komentarze (0)

Czytelniczka pyta:

Podział majątku. Jeśli dzieci zostają przy jednym z rodziców to wydaje mi się, że podział majątku nie może być 50:50, bo rodzic przy którym zostają dzieci będzie potrzebował np. większego mieszkania. Czy sprawa o podział majątku uwzględnia to z kim zostają dzieci?

Nie, nie uwzględnia w taki sposób, by uzasadniało to nierówny podział majątku.

Sprawa o podział majątku toczy się przed sądem cywilnym, nie rodzinnym. W sprawie o podział majątku wspólnego zasadą jest, że udziały w majątku wspólnym są równe. Jedyny wyjątek to możliwość żądania z ważnych powodów uwzględnienia stopnia, w którym każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku. Innych wyjątków nie ma. Orzeczenie sądu odnośnie miejsca pobytu dzieci przy jednym z rodziców nie ma zatem wpływu na kwestie związane z majątkiem.

To, przy którym z rodziców są dzieci może mieć natomiast wpływ na decyzję sądu, w przypadku sporu komu przyznać nieruchomość na własność. Jeśli we wspólnym mieszkaniu jeden z rodziców faktycznie mieszka razem z dziećmi, będzie to istotny argument. Z tym, że nie będzie to miało wpływu na wysokość spłaty – wyniesie ona 1/2 wartości mieszkania.

W praktyce stosunkowo często zdarzają się sytuację, gdy jeden z rodziców chcąc zabezpieczyć swoje dzieci, godzi się na nierówny podział – np. niższą spłatę, niż by to wynikało z matematycznego podziału na pół. Zdarza się, że w ogóle rezygnuje ze spłaty. Czasem rodzice podejmują też decyzję, by przenieść własność wspólnego mieszkania na dzieci. Takie rozwiązania są jednak możliwe tylko w ramach ugody. Przepisy są w tej kwestii jasne – każdemu z małżonków należy się co do zasady połowa majątku.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 749 861e-mail: annakoziolkiewicz@wp.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem annakoziolkiewicz@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: