In vitro także dla związków nieformalnych

Anna Koziołkiewicz-Kozak            11 marca 2015            Komentarze (0)

Rząd przyjął wczoraj projekt Ustawy o leczeniu niepłodności.

Projekt przewiduje możliwość skorzystania z in vitro nie tyko dla małżeństw, ale także dla “biorczyni pozostającej z dawcą we wspólnym pożyciu potwierdzonym zgodnym oświadczeniem dawcy i biorczyni”.

Inaczej projekt traktuje natomiast męża i “niemęża” w przypadku dawstwa innego niż partnerskie (czyli innego niż w relacji mąż-żona lub kobieta-mężczyzna w związku nieformalnym). Na dawstwo takie zgodę wyrazić muszą w formie pisemnej biorczyni oraz jej mąż. Nie jest natomiast wymagana zgoda partnera “niemęża”. W uzasadnieniu argumentuje się, że wymóg zgody męża wynika ze skutków jakie wiążą się z urodzeniem dziecka w związku małżeńskim – chodzi o to, że jeżeli kobieta zamężna rodzi dziecko, automatycznie domniemywa się, że ojcem jest jej mąż.

Na marginesie, póki co, zgodnie z art. 115 §1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wspólnego przysposobienia (adopcji) dzieci mogą dokonać tylko małżonkowie. Ciekawe, czy tu także nastąpią zmiany?

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem annakoziolkiewicz@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: