Jak napisać pozew o alimenty KROK PO KROKU – krok 3. czyli co to jest W.P.S.?

Anna Koziołkiewicz-Kozak            14 kwietnia 2015            7 komentarzy

Z lewej strony pod stronami (czyli powodem i pozwanym), a przed nagłówkiem “Pozew o alimenty” widnieje takie coś (kwota przykładowa):

W.p.s. = 18.000 zł

Chociaż ja zazwyczaj piszę w całości:

Wartość przedmiotu sporu = 18.000 zł

“Wartość przedmiotu sporu”, to kwota, którą chcemy, żeby sąd zasądził.

Choć rzeczywiście w przypadku pozwu o alimenty, nie jest to tak intuicyjne, jak chociażby w sprawie o zapłatę z niezapłaconej faktury. W przypadku faktury od razu widać, o co chodzi – dłużnik nie zapłacił 5.000 zł, więc wartość przedmiotu sporu wynosi 5.000 zł.

Skąd się zatem wzięło to przykładowe 18.000 zł? Ano z mnożenia. A konkretnie z przemożenia kwoty dochodzonych alimentów za jeden miesiąc przez 12.  Bo rok ma 12 miesięcy, a “w sprawach o prawo do świadczeń powtarzających się wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za jeden rok” (art. 22 Kodeksu Postępowania Cywilnego)

1500 zł x 12 = 18.000 zł

mnozenie wyciete

Po co w pozwie o alimenty wartość przedmiotu sporu? Tzn. czemu to służy? 

Po pierwsze, przepis wymaga i jeśli nie wpiszesz w pozwie wartości przedmiotu sporu, sad potraktuje to jako tzw. brak formalny i wezwie Cię do jego uzupełnienia = stracisz czas.

Po drugie, od tego zależy wysokość kosztów procesu, które poniesie pozwany (jeśli przegra sprawę, czyli jeśli sąd zasądzi dokładnie tyle, o ile wnosisz).

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki | blog o umowie najmu lokalu użytkowego Kwiecień 14, 2015 o 16:44

Czy oby na pewno WPS jest jednym z elementów formalnych pozwu o alimenty? Od WPS nie zależy ani właściwość rzeczowa sądu, ani wysokość opłaty, ani dopuszczalność środka odwoławczego (art. 126.1 § 1 KPC).

W tym przypadku będzie to chyba zwyczajowy element pozwu, ale wezwania do uzupełnienia braków chyba nie będzie?

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak Kwiecień 14, 2015 o 22:46

Moim zdaniem tak, ze względu na ogólną regułę z art. 19 k.p.c. nakazującą oznaczanie w.p.s. w pozwie w sprawach majątkowych (a sprawa o alimenty niewątpliwie jest sprawą majątkową).

Jestem skłonna się zgodzić, że wezwanie do uzupełnienia braków formalnych nie znajduje oparcia w przytoczonym przez Pana przepisie, ale sądy to robią (widziałam takie wezwania w sprawach o alimenty). A skoro tak, to niewątpliwie lepiej jednak podać 🙂

Odpowiedz

Wojciech Rudzki | blog o umowie najmu lokalu użytkowego Kwiecień 15, 2015 o 10:13

Najważniejsze, że udało się osiągnąć porozumienie 🙂

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak Kwiecień 15, 2015 o 12:37

Zaraz porozumienie 😉 toć tu nie było sporu (chyba że czysto akademicki). Serdecznie pozdrawiam!

Odpowiedz

Agnik Czerwiec 29, 2016 o 20:36

Witam
W moim pozwie alimentacyjnym zamieściłam taki odnośnik ” Ponadto, wnoszę o: zobowiązanie pozwanego G…. do przedstawienia sądowi zaświadczenia o wysokości dochodów uzyskiwanych przez pozwanego ze stosunku pracy w ….. Anglii” co bedzie jeśli pozwany nie przedstawi tych dochodów? czy to ma jakis wpływ na tok postepowania rozparawy???

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak Lipiec 4, 2016 o 15:34

Sąd ma możliwość zwrócenia się bezpośrednio do pracodawcy. Może też zwrócić się do banku o przedstawienie wyciągu z konta – w sprawie o alimenty wyłączona jest tajemnica bankowa i bank będzie musiał takie informacje przekazać.

Odpowiedz

danka Październik 19, 2016 o 10:14

Witam,
a na dwoje dzieci -syna i corkę – jak napisać naglowek w pozwie o alimenty
pozdr

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem annakoziolkiewicz@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: