Jak napisać pozew o alimenty KROK PO KROKU – krok 4. czyli tytuł

Anna Koziołkiewicz-Kozak            16 kwietnia 2015            6 komentarzy

Jak po kolei, to po kolei: tytuł pozwu o alimenty to…

Pozew o alimenty

to tyle na dzisiaj, pozdrawiam Cię serdecznie i uciekam do pracy, bo mam jej dużo 🙂

Aha. Tytuł jest po to, by sąd od razu wiedział, co za pismo wpłynęło.

Ale jeśli zatytułowałeś je jakoś inaczej, albo wcale nie zatytułowałeś, nie szkodzi. Jeśli z treści będzie wynikało o co chodzi, to sąd uzna Twoje pismo za pozew o alimenty, nawet jeśli tak go nie nazwałeś.

pozew

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki | blog o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością Kwiecień 16, 2015 o 16:46

Tym razem nie zgłaszam uwag ! 🙂

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak Kwiecień 17, 2015 o 10:12

🙂

Odpowiedz

Vika Nova Listopad 6, 2015 o 22:52

Uwielbiam Twoje poczucie humoru- jakże cudną jesteś adwokatką 🙂 Jakbyś Ty wykładała prawo na UG w czasie moich studiów, to kto wie czy bym ich nie ukończyła, a tak tylko i aż 3 lata mam ukończone 🙂 Pozdrawiam!

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak Listopad 16, 2015 o 20:04

🙂 był czas, gdy dość poważnie myślałam o pracy naukowej – bezpośrednio po obronie pracy magisterskiej dostałam od swojego Profesora propozycję zostania na uczelni i przez pewien czas prowadziłam zajęcia ze studentami z prawa cywilnego… Z perspektywy, jako osoba prowadząca obecnie liczne szkolenia, a także wykłady (w tym zresztą na uczelni, acz prywatnej…) widzę jak bardzo nic wtedy nie umiałam 🙂 Tzn. jak bardzo oderwane od praktyki to było 🙂

Odpowiedz

ON Listopad 25, 2015 o 23:47

A ja zgłaszam.
Nie powinno się tytułować pisma procesowego rozpoczynającego postępowanie o uregulowanie alimentów słowami wskazanymi przez Panią Adwokat, mianowicie: Pozew o alimenty.
Mógłbym podać w tym miejscu prawidłowe oznaczenie takiego pisma ale myślę, że byłoby to wyręczenie 🙂 Nadto zaznaczę, że powyższe, błędne oznaczenie nie spowoduje odrzucenia wniosku przez sąd 🙂

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak Listopad 26, 2015 o 12:57

Szczerze powiedziawszy przez lata praktyki widziałam bardzo wiele pozwów o alimenty i zazwyczaj są one tak właśnie zatytułowane. Takim określeniem posługują się także komentarze, a nawet instrukcje na stronach sądów – o tu chociażby: http://www.gdansk.so.gov.pl/co-nalezy-zrobic-aby-uzyskac-alimenty. Tak też tak opisane są te sprawy na wokandach.

Oczywiście nie każda praktyka musi być teoretycznie prawidłowa – ale tu akurat nie dostrzegam problemu – “pozew” to oczywiste, gdyż tak określa się pismo wszczynające sprawę w postępowaniu procesowym, a takim jest sprawa o alimenty; “o alimenty” – alimenty to określenie ustawowe, posługują się nim przepisy, a nawet tytuły ustaw, np. ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów czy “żądanie alimentów” (art. 144 z indeksem 1 k.r.o.).

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem annakoziolkiewicz@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: