Skontaktuj się!

Jak napisać pozew o alimenty KROK PO KROKU – krok 5. czyli o co i jak wnosić

Anna Koziołkiewicz-Kozak29 kwietnia 20158 komentarzy

Mamy miejscowość, datę, oznaczenie sądu, stron, wartość przedmiotu sprawy i tytuł.

Czas na sformułowanie żądania pozwu. Wygląda to tak:

W imieniu małoletniej powódki, jako jej przedstawiciel ustawowy, wnoszę:

1. o zasądzenie od pozwanego Macieja Malinowskiego na rzecz małoletniej powódki Moniki Malinowskiej kwoty po 1500 zł miesięcznie tytułem alimentów płatnych do dziesiątego każdego miesiąca z góry do rąk matki Natalii Nowak, jako przedstawicielki ustawowej, z ustawowymi odsetkami na wypadek zwłoki w płatności każdej raty;

2. o zabezpieczenie powództwa poprzez zasądzenie od pozwanego Macieja Malinowskiego na rzecz małoletniej powódki Moniki Malinowskiej kwoty po 1500 zł miesięcznie tytułem alimentów płatnych do dziesiątego każdego miesiąca z góry do rąk matki Natalii Nowak, jako przedstawicielki ustawowej, z ustawowymi odsetkami na wypadek zwłoki w płatności każdej raty na czas trwania spraw;

3. o zasądzenie od pozwanego na rzecz powódki kosztów postępowania według norm przepisanych;

4. o rozpoznanie sprawy także pod nieobecność powódki.

 piszacaUwaga ogólna:

Generalnie roszczenie formułujemy tak, jak chcemy, żeby wyglądał wyrok.

Wyjaśnienia:

1. “do rąk” to taki archaizm, tak się pisze w wyroku, zatem tak piszemy w pozwie. Nie znaczy to konieczności uiszczania alimentów w gotówce. Przelew na konto to też płatność “do rąk”.

2. “do dziesiątego” to wynik tego, że pracownicy etatowi co do zasady otrzymują wynagrodzenie za pracę do dziesiątego dnia miesiąca właśnie. Jeśli w przypadku pozwanego jest inaczej, to sensowne będzie oczywiście uwzględnienie tej okoliczności.

3. Odsetki ustawowe to obecnie 8% w stosunku rocznym, nalicza się je od następnego dnia po dacie, gdy świadczenie miało być spełnione – czyli jeśli alimenty miały być zapłacone do 10 kwietnia 2015 r., odsetki biegną począwszy od 11 kwietnia 2015 r.

4. O zabezpieczeniu napiszę jeszcze osobno – tu zasygnalizuję jedynie, że taki wniosek ma sens przede wszystkim wtedy, gdy alimenty nie są płacone dobrowolnie. W takim wypadku, trzeba koniecznie pamiętać o tym punkcie, bo postępowanie może trwać dość długo, a przecież w międzyczasie dziecko ma potrzeby. Sąd rozpozna wniosek jeszcze przed rozprawą i przyśle Ci postanowienie, które jest tytułem wykonawczym, tzn. możesz z nim iść do komornika, żeby egzekwować alimenty.

5. Koszty postępowania to opłata od pozwu (tej nie ma, bo pozew o alimenty nie podlega opłacie) oraz koszty tzw. zastępstwa procesowego (czyli zastępowania przez adwokata). Jeśli zatem piszesz pozew sam, to w zasadzie punkt ten nie jest potrzebny, ale ponieważ teoretycznie mogą w toku sprawy powstać jeszcze inne koszty, zwyczajowo się go uwzględnia (łatwiej wpisać to do pozwu, niż potem pamiętać o wniosku o zasądzenie kosztów w toku sprawy).

6. We wniosku o rozpoznanie sprawy pod nieobecność powoda nie chodzi o to, by sąd nie wzywał na rozprawę dziecka. To oczywiste, za dziecko w sądzie występuje jego przedstawiciel ustawowy (w tym wypadku matka). Chodzi o uchronienie się przed skutkiem przepisu, wedle którego, jeśli powód nie stawi się na rozprawie, sąd może zawiesić postępowanie.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 749 861e-mail: annakoziolkiewicz@wp.pl

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Magda 19 lutego, 2016 o 23:00

Proszę o pomoc. Nie wiem jak się odnieść do postanowienia z sądu w sprawie alimentów i zabezpieczenia. Opiszę sytuację.
Z ojcem dziecka umówieni byliśmy na kwotę 500 zł. Łoży nieregularnie, notuję wszystkie wpływy, ojciec podpisuje się przy kwocie. W listopadzie 2015 dostałam 2000zł, były to zaległe pieniążki za okres czerwiec-wrzesień. Później (12.01.2016) jedynie 40 zł.
22 stycznia wysłałam do sądu pozew. prosiłam o alimenty 600zł i zabezpieczenie w wysokości 500 zł. Na jakimś przykładowym pozwie w Internecie widziałam, że matka prosi o zabezpieczenie od czasu kiedy ojciec zaprzestał płacenia i sama też o to poprosiłam. Wskazałam tu listopad 2015 pomimo, że za październik otrzymaliśmy jedynie 40 zł.
Sąd udzielił zabezpieczenia na kwotę 500 zł płatnych do 10-go każdego miesiąca z odsetkami w razie opóźnienia w płatności z tym, że poczynając dopiero od 1 lutego 2016 r (rozpoznanie sprawy odbyło się 5 lutego, na pieczęci jest 9 luty „W imieniu Rzeczypospolitej w dn. 09 lutego 2016r. Sąd Rejonowy w Kwidzynie stwierdza, że niniejszy tytuł uprawnia do egzekucji w całości.(…)Orzeczenie podlega wykonaniu jako natychmiast wykonalne.”, a postanowienie dostaliśmy 17.02.16r.).
I teraz pojawia się mój problem, z którym zwracam się o pomoc do Pani. Ojciec dziecka chyba pod presją wysłanego do sądu pozwu w dniu 1 lutego przekazał na dziecko 300 zł, a 13 lutego 700 zł. Wpisałam te pieniążki jako brakującą kwotę alimentów za październik, listopad i 40 zł za grudzień, uzyskałam jego podpis. Jednak nie wiem jak te kwoty będzie traktował sąd. Czy nie potraktuje ich jako zobowiązanie za luty. Wg mnie nie może chociażby z tego względu, że oboje dostaliśmy postanowienie o zabezpieczeniu od 1lutego dopiero w dniu 17 lutego a ten tysiąc zł był przekazany wcześnie wg mnie jako spłata należności. Pytanie moje: jak prawo widzi tą sytuację? Jestem świadoma, że na pewno już nie uzyskam 460zł za grudzień i 500 za styczeń, ale co z lutym? Czy mogę domagać się jeszcze na dzień dzisiejszy 500 zł za luty? A jeśli mam do tego prawo to ewentualnie jak tego dokonać, gdzie się zwrócić?

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak 23 lutego, 2016 o 14:53

Jeśli wpłacając Pani pieniądze, ojciec dziecka zaakceptował, że jest to spłata zaległych alimentów za październik, listopad i częściowo grudzień, to alimenty za luty nie są zapłacone (niemniej, nie wypowiem się definitywnie nie widząc tego dokumentu!!!).

Ma Pani tytuł wykonawczy (postanowienie z klauzulą przysłane przez sąd) i w razie braku wpłaty może Pani iść z nim do komornika.

Odpowiedz

Paulina 20 marca, 2016 o 13:34

Witam rozstałam się z mężem jesteśmy małżeństwem ale na razie nie mam czasu ani pieniędzy na złożenie pozwu o rozwód więc dlatego najpierw chce złożyć pozew o alimenty. Ale sprawa jest skomplikowana mąż jest zarejestrowany jako bezrobotny a pracuję na czarno więc nie mam jak udokumentować ile zarabia. Mamy dwójkę dzieci obecnie jestem na macierzyńskim ale kończy mi się w lipcu 2016r. Dopiero zaczęłam zbierać paragony na wydatki za dzieci. Czy mogę złożyć już pozew nie mając dowód ile wydaję na dzieci? zależy i na czasie wynajmuję mieszkanie muszę je opłacić mieć na życie i na dzieci jak sformułować pozew? Pozdrawiam

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak 21 marca, 2016 o 14:08

Mając na względzie, ze od czasu złożenia pozwu do wyznaczenia rozprawy mija trochę czasu (w Gdańsku np. ok. 3 miesięcy), taktyka złożenia pozwu i dopiero potem zbierania dokumentów (jeśli nie mamy ich w danej chwili) jest całkiem sensowna.

Skoro jednak zależy Pani na czasie, to najpilniejszą sprawą jest tak uprawdopodobnić roszczenie, by uzyskać zabezpieczenie na czas trwania sprawy – w tym wypadku, trzeba jednak przynajmniej sporządzić zestawienie kosztów utrzymania dzieci i uprawdopodobnić, ile ich ojciec jest w stanie zarobić – wskazując (i przedkładając w miarę możliwości dowody), jakie ma umiejętności, doświadczenie, wykształcenie itp.

To, że pracuje bez umowy i oficjalnie jest bezrobotny, nie stoi na przeszkodzie, by sąd uznał, że mam możliwości zarobkowe, chociażby sprawdzając oferty pracy dla osób w jego zawodzie, a także dla mężczyzn bez zawodu.

Odpowiedz

Paulina 29 marca, 2016 o 15:27

Witam,
moja mam chce wnieść wniosek o alimenty na brata. Ojciec stosował wobec nich przemoc domową, sprawa karna jest w trakcie, czy należy o tym napisać w pozwie o alimenty? Czy w sprawie o alimenty nie ma to znaczenia? Pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna 11 maja, 2016 o 11:27

Witam, mam zasadzone alimenty w kwocie 350zl które otrzymuje przez komornika od lat. Jednak zakład mojego bylego partnera ciągle spóźnia się z zapłatą. Komornik mi powiedział że mogę pisać o odsetki ustawowe. Proszę o pomoc jak napisać takie pismo może to zmobilizuje zakład do regularnego płacenia a nie tłumaczeń typu zapomniałem

Odpowiedz

anna 28 listopada, 2016 o 17:09

witam
Rozstałam się z mężem i chce złożyć pozew o alimenty oraz pozew rozwodowy. rozumiem , że są to dwa oddzielne pozwy? czy może Pani mi pomóc jak do tego się zabrać. chciałabym złozyc z zabezpieczeniem alimentów. nie stać mnie na prawnika. Dowiadywałam się to prawnik chce 1500zl za te pozwy,nie mam tyle pieniędzy (dodam że w warszawie)
zgóry bardzo dziękuje

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak 24 stycznia, 2017 o 14:29

Skoro jest Pani zdecydowana na rozwód, to nie ma sensu składać oddzielnie pozwu o alimenty, sąd orzeknie o nich w wyroku rozwodowym.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem annakoziolkiewicz@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: