Skontaktuj się!

Ugoda przed mediatorem a „prawdziwy wyrok”

Anna Koziołkiewicz-Kozak23 marca 201613 komentarzy

Czytelniczka pyta (w kontekście ugody co do alimentów):

Ja mam pytanie dotyczące ugody mediacyjnej. Czy po zatwierdzeniu jej przez sąd mogę z nią wystąpić do urzędu gminy przy składaniu dokumentów na zasiłek rodzinny ? Czy jednak ona nie jest traktowana jak „prawdziwy wyrok ” ?

Oczywiście tak.  Ugoda zawarta przed mediatorem i zatwierdzona przez sąd, jest traktowana jak „prawdziwy wyrok”. A ściślej rzecz biorąc jak „prawdziwa ugoda sądowa”, która jest traktowana jak „prawdziwy wyrok”. Można się na nią powoływać w urzędach. Można z nią iść do komornika i wszcząć egzekucję.

Jednak urząd to urząd, a ugoda przed mediatorem wciąż jest obiektem ciut egzotycznym, zatem w razie czego (czyli w razie wątpliwości urzędnika) warto uzbroić się w przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego. A oto one:

Art. 18315 § 1 „Ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez sąd, ma moc prawną ugody zawartej przed sądem. Ugoda zawarta przed mediatorem, którą zatwierdzono przez nadanie jej klauzuli wykonalności jest tytułem wykonawczym.”

 Z kolei to, że ugoda zawarta przed sądem ma moc wyroku wynika wprost z przepisu:

 Art. 777 § 1 Tytułami egzekucyjnymi są:

1) orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugoda zawarta przed sądem

i nie jest to kwestionowane nawet, jeśli chodzi o postępowanie podatkowe.

Czyli, zawierając ugodę mediacyjną, która zostanie zatwierdzona przez sąd, naprawdę zyskujesz tak samo ważny i skuteczny dokument, jak w przypadku rozstrzygnięcia przez sąd wyrokiem.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 749 861e-mail: annakoziolkiewicz@wp.pl

13 odpowiedzi na “Ugoda przed mediatorem a „prawdziwy wyrok””

 1. Natalia pisze:

  Dziekuje za odpowiedz.
  Czyli gdyby urzedniczka miala problem z ugoda to moge sie powołać na artykuł z KC.

  A czy moze mi Pani przedstawic jak wyglada takie zlozenie wniosku do mediatora? Jak to sie odbywa? Co trzeba ze soba miec? Czy jest to płatne? Ile czasu czeka sie na ugode i jej zatwierdzenie przez sąd?

  Proszę o odpowiedź

  • Anna Koziołkiewicz-Kozak pisze:

   Mediacja jet dobrowolna, więc działa to nieco inaczej niż w przypadku sądu, gdzie po prostu składa się pozew i czeka.

   Trzeba umówić się z wybranym mediatorem (lista stałych mediatorów jest dostępna na stronach sądów okręgowych), zazwyczaj nie ma problemu z uzgodnieniem terminu spotkania w przeciągu tygodnia (oczywiście zależy to od mediatora i samych stron).

   Wypracowanie ugody zazwyczaj zajmuje średnio 3-4 spotkania – średnio, czyli jeśli nie ma między Wami większych rozbieżności, może wystarczyć jedno spotkanie, a jeśli są, to więcej.

   Ugodę mediator przesyła do sąd niezwłocznie, a sąd zgodnie z przepisami powinien ją niezwłocznie zatwierdzić. W praktyce zatwierdzenie ugód niestety czasem trwa dłużej niż powinno. Chociaż np. ostatnio sąd w Słupsku zatwierdził mi ugodę w terminie poniżej 1 miesiąca.

   Mediacja jest odpłatna – wysokość opłaty ustala mediator. Natomiast zatwierdzenie ugody przez sąd od 1 stycznia 2016 r. jest nieodpłatne.

   • Kamila pisze:

    Witam,
    Pisze Pani, że zgodnie z przepisami sąd powinien ugodę niezwłocznie zatwierdzić. A czy mogłaby Pani powiedzieć które to przepisy o tym mówią? Ja podpisałam ugodę w sprawie alimentów na dzieci, następnie mediator przesłał ją do sądu i od tego czasu już ponad 4 miesiące leży w sądzie i czekam na jej zatwierdzenie. Nie mam alimentów, nie mam prawa do zasiłku, ponieważ nie mam wyroku sądowego, muszę sama dzieci utrzymywać i nie wiem już co robić. Jak długo można czekać?

    • Anna Koziołkiewicz-Kozak pisze:

     Przykro czytać o takich sytuacjach, bo niestety – choć wiem z doświadczenia, że w wielu sprawach mediacja jest najlepszym z możliwych sposobów rozwiązania problemu – to tak znaczna zwłoka niszczy jedną z ważniejszych korzyści z mediacji – szybkość.

     Przytaczam przepis:

     Art. 183 (14)
     § 1. Jeżeli zawarto ugodę przed mediatorem, sąd, o którym mowa w art. 183(13), na wniosek strony niezwłocznie przeprowadza postępowanie co do zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem.
     § 2. Jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji, sąd zatwierdza ją przez nadanie jej klauzuli wykonalności; w przeciwnym przypadku sąd zatwierdza ugodę postanowieniem na posiedzeniu niejawnym.

 2. Natalia pisze:

  Dziekuje

 3. Natalia pisze:

  Witam ponownie.
  mam jeszcze pytanka.
  Czy sąd podpisuje każdą ugodę mediacyjną , czy zdarza się żę nie podpisze ?
  Czy mediator ma określony czas na przesłanie ugody do sądu ? określone przepisami ?

  • Anna Koziołkiewicz-Kozak pisze:

   Mediator ma przesłać ugodę „niezwłocznie”.

   Sąd odmówi zatwierdzenia ugody, która „jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także gdy jest niezrozumiała lub zawiera sprzeczności.”

   W praktyce – w przypadku ugód w sprawie o alimenty, dobrze jest w treści ugody jednak trochę opisać sytuację – wskazać, jakie są potrzeby dziecka, jakie możliwości zarobkowe rodziców, wskazać ewentualne inne okoliczności, które mają wpływ na wysokość alimentów.

 4. Marek pisze:

  Co mogę zrobić w sytuacji kiedy na zatwierdzenie ugody czekam już rok?

  • Anna Koziołkiewicz-Kozak pisze:

   Ale w sensie, że rok temu ugoda z wnioskiem o zatwierdzenie została przez mediatora wysłana do sądu i nic się nie dzieje? Nie jest to sytuacja normalna, proszę udać się do sekretariatu sądu i dowiedzieć się o co chodzi.

   • Marek pisze:

    Dokładnie tak jest, 29 stycznia złożyłem wniosek o zatwierdzenie. Jutro będę w Sądzie.

    • Anna Koziołkiewicz-Kozak pisze:

     I jak? Udało się Panu czegoś dowiedzieć? Czasem niestety trzeba trochę powalczyć… pisałam o tym w

 5. Paulina pisze:

  Czy w przypadku, gdy strony porozumienia alimentacyjnego (ugody, która została zawarta przed mediatorem i zatwierdzona przez Sąd) chcą zmienić jej postanowienia, tj. obniżyć bądź uchylić obowiązek alimentacyjny określony w poprzednio zawartej ugodzie, to czy wówczas również muszą taką ugodę zatwierdzić w sądzie, by pozbawić mocy wiążącej poprzednią?

 6. Jakub pisze:

  Witam mam pytanie,moja sprawa przed sadowym mediatorem zostala przeslana do sadu w celu zatwierdzenia,ale niestety gdzies utknela i trwa to juz piaty miesiac,niestety bede pisal skarge do Trybunalu Praw Czlowieka w Strasburgu,a moje pytanie to czy moge domagac sie odszkodowania za tracony czas,chodzilo o zaplate za wykonana prace na terenie Niemiec,pozdrawiam

Poprzedni wpis:

Następny wpis: