Czytelniczka pyta:
W jaki sposób napisać uzasadnienie wniosku o zabezpieczenie alimentów na córkę od ojca?
Dobrze jest tę część uzasadnienia pozwu wyszczególnić – oddzielić graficznie i zatytułować: „Uzasadnienie wniosku o udzielenie zabezpieczenia.”
Pamiętaj, że w sprawie o alimenty podstawą zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia. Nie musisz zatem na tym etapie podawać dowodów, lecz tylko dać podstawy do przypuszczenia, że roszczenie istnieje w rzeczywistości. Podstawą taką na etapie składania pozwu są Twoje twierdzenia przytoczone na uzasadnienie wniosku o zabezpieczenie.
Żeby wywód uporządkować, można na początku uzasadnienia przywołać, że podstawą roszczenia o alimenty jest wykazanie następujących okoliczności (art. 133 w zw. a art. 135 kro):
- Pozwany jest ojcem powódki.
- Wysokość potrzeb powódki.
- Możliwości zarobkowe pozwanego.
Następnie do każdego z punktów trzeba się odnieść, na przykład w taki sposób:
„Ad. 1
Ojcostwo pozwanego wynika z załączonego do pozwu odpisu skróconego aktu urodzenia powódki.
Ad. 2
Potrzeby powódki zostały uprawdopodobnione sporządzonym zestawieniem wydatków. Wysokość tych wydatków odpowiada przeciętnym, zgodnym z zasadami doświadczenia życiowego wydatkom.
Ad. 3
Możliwości zarobkowe pozwanego zostały uprawdopodobnione poprzez wskazanie miejsca pracy pozwanego i wysokości uzyskiwanych dochodów, a także jego dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Z powyższego wynika, iż kwota odpowiada możliwościom zarobkowym pozwanego.
Powyższe uzasadnia uwzględnienie wniosku o zabezpieczenie roszczenia na czas trwania sprawy.”
Jest to oczywiście bardzo ramowy przykład – w zależności od okoliczności konkretnej sprawy, może być potrzeba, by napisać więcej. Natomiast w sytuacji, gdy składamy wniosek o zabezpieczenie razem z pozwem, jak najbardziej sensowne jest odwołanie się do uzasadnienia samego pozwu i do dokumentów do niego załączonych.
Krótko mówiąc:
– nie musisz pisać dwa razy tego samego;
– jednak uzasadnienie o udzielenie zabezpieczenia napisz jaką oddzielną część uzasadnienia pozwu, w przeciwnym bowiem razie sąd wezwie Cię do uzupełnienia i stracisz niepotrzebnie czas.