Wymyśliłam sobie, że w ramach serii wpisów o alimentach powstanie na koniec PORADNIK DO POBRANIA – będzie to wzór pozwu o alimenty z omówieniem.
Wzorów pozwu dostępnych w internecie jest dość dużo, ale rzadko zawierają one wytłumaczenie krok po kroku, po co pisać to czy tamto i w rezultacie skorzystanie z nich bywa dość trudne. Mam nadzieję, że wzór który powstanie, będzie naprawdę pomocny.
Bohaterką powstającego pozwu niech będzie dziewczynka, lat 8. Nazywa się Monika Malinowska, mieszka razem z mamą Natalią Nowak w Gdańsku.
Na razie przyjmijmy, że tata Moniki nazywa się Maciej Malinowski, jest obywatelem polskim i mieszka w Zakopanem. Warianty zagraniczne w różnych konfiguracjach omówię w oddzielnym wpisie.
Dzisiaj krok 1, czyli do jakiego sądu należy wnieść pozew o alimenty (jest oczywiście jeszcze „krok 0”, czyli wpisanie miejscowości i daty, ale tu nie ma raczej żadnych wątpliwości).
W pozwie wygląda to np. tak:
Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku
IV Wydział Rodzinny i Nieletnich
ul. 3 Maja 9A
80-802 Gdańsk
Monika i jej mama mieszkają w Gdańsku, więc taki rezultat (sąd w Gdańsku) byłby dla niej najwygodniejszy. Trzeba zatem przeanalizować, czy będzie to możliwe.
1. W jakiej miejscowości?
Monika mieszka z mamą w Gdańsku. Tata Moniki mieszka w Zakopanem.
Pozew o alimenty można wytoczyć w miejscu zamieszkania dziecka. Czyli w tym wypadku jak najbardziej można w Gdańsku.
2. Który wydział?
Tu nie ma ogólnej reguły, wynikającej z przepisów. Każdy sąd ma swój własny podział na wydziały. W mniejszych miejscowościach alimentami zajmują się wydziały cywilne, a w większych miastach bywa nawet po kilka wydziałów rodzinnych. To który konkretnie jest właściwym dla Ciebie zależy od różnych czynników. Przykładowe kryteria to np.:
- ulica / dzielnica miejsca zamieszkania dziecka
- litera alfabetu, na którą zaczyna się nazwisko dziecka
Warto zawczasu ustalić, który wydział będzie właściwy, żeby zaoszczędzić czas, który w przeciwnym razie, jeśli źle „obstawisz”, możesz stracić w związku z koniecznością przekazywania Twojego pozwu do innego, właściwego wydziału.
Jak to sprawdzić?
Najprościej oczywiście na stronie internetowej sądu. Np. w Gdańsku w zakładce Wydziały i Sekcje, znajdziesz 2 wydziały rodzinne – IV i V, a klikając na nie, dowiesz się który wydział jest właściwy dla Ciebie. W Gdańsku mamy podział według dzielnic, więc musisz jeszcze wiedzieć, jak się nazywa Twoja dzielnica 🙂 (a muszę przyznać, że nie zawsze jest to oczywiste i zdarzało mi się przy pisaniu pozwu dumać nad mapą Google).
Jeśli sąd nie ma sensownej strony internetowej, albo nadal nie masz pewności, zadzwoń i spytaj.
chce placic alimenty uznane przez sad jak to zrobic