Jak napisać pozew o alimenty KROK PO KROKU – krok 1. czyli do jakiego sądu (w Polsce)

Anna Koziołkiewicz-Kozak            01 kwietnia 2015            Komentarze (1)

Wymyśliłam sobie, że w ramach serii wpisów o alimentach powstanie na koniec PORADNIK DO POBRANIA – będzie to wzór pozwu o alimenty z omówieniem.

Wzorów pozwu dostępnych w internecie jest dość dużo, ale rzadko zawierają one wytłumaczenie krok po kroku, po co pisać to czy tamto i w rezultacie skorzystanie z nich bywa dość trudne. Mam nadzieję, że wzór który powstanie, będzie naprawdę pomocny.

Bohaterką powstającego pozwu niech będzie dziewczynka, lat 8. Nazywa się Monika Malinowska, mieszka razem z mamą Natalią Nowak w Gdańsku.

Na razie przyjmijmy, że tata Moniki nazywa się Maciej Malinowski, jest obywatelem polskim i mieszka w Zakopanem. Warianty zagraniczne w różnych konfiguracjach omówię w oddzielnym wpisie.

Dzisiaj krok 1, czyli do jakiego sądu należy wnieść pozew o alimenty (jest oczywiście jeszcze “krok 0”, czyli wpisanie miejscowości i daty, ale tu nie ma raczej żadnych wątpliwości).

W pozwie wygląda to np. tak:

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku

IV Wydział Rodzinny i Nieletnich

ul. 3 Maja 9A

80-802 Gdańsk

Monika i jej mama mieszkają w Gdańsku, więc taki rezultat (sąd w Gdańsku) byłby dla niej najwygodniejszy. Trzeba zatem przeanalizować, czy będzie to możliwe.

1. W jakiej miejscowości?

Monika mieszka z mamą w Gdańsku. Tata Moniki mieszka w Zakopanem.

Pozew o alimenty można wytoczyć w miejscu zamieszkania dziecka. Czyli w tym wypadku jak najbardziej można w Gdańsku.

2. Który wydział?

Tu nie ma ogólnej reguły, wynikającej z przepisów. Każdy sąd ma swój własny podział na wydziały. W mniejszych miejscowościach alimentami zajmują się wydziały cywilne, a w większych miastach bywa nawet po kilka wydziałów rodzinnych. To który konkretnie jest właściwym dla Ciebie zależy od różnych czynników. Przykładowe kryteria to np.:

  • ulica / dzielnica miejsca zamieszkania dziecka
  • litera alfabetu, na którą zaczyna się nazwisko dziecka

Warto zawczasu ustalić, który wydział będzie właściwy, żeby zaoszczędzić czas, który w przeciwnym razie, jeśli źle “obstawisz”, możesz stracić w związku z koniecznością przekazywania Twojego pozwu do innego, właściwego wydziału.

Jak to sprawdzić?

Najprościej oczywiście na stronie internetowej sądu. Np. w Gdańsku w zakładce Wydziały i Sekcje, znajdziesz 2 wydziały rodzinne – IV i V, a klikając na nie, dowiesz się który wydział jest właściwy dla Ciebie. W Gdańsku mamy podział według dzielnic, więc musisz jeszcze wiedzieć, jak się nazywa Twoja dzielnica 🙂 (a muszę przyznać, że nie zawsze jest to oczywiste i zdarzało mi się przy pisaniu pozwu dumać nad mapą Google).

Jeśli sąd nie ma sensownej strony internetowej, albo nadal nie masz pewności, zadzwoń i spytaj.

ktory sad

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Radek Październik 22, 2016 o 16:48

chce placic alimenty uznane przez sad jak to zrobic

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem annakoziolkiewicz@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: