Skontaktuj się!

Jak napisać pozew o alimenty KROK PO KROKU – krok 2. czyli powód i pozwany

Anna Koziołkiewicz-Kozak09 kwietnia 201511 komentarzy

Podobno, kiedy funkcjonowały jeszcze w sądach formularze pozwów z rubrykami „POWÓD” i POZWANY”, w rubryce „POWÓD” ktoś wpisał „bo nie zapłacił”… pewnie to prawda, bo teraz rubryki nazywają się „STRONA POWODOWA” i „STRONA POZWANA” 🙂

Pozwu o alimenty nie składa się na formularzu, ale strony – czyli powoda i pozwanego wskazać trzeba.

Przypominam, że bohaterami naszego pozwu są:

  • Monika Malinowska, dziewczynka, lat 8
  • jej mama Natalia Nowak, z którą Monika mieszka
  • jej tata Maciej Malinowski

Kto jest kim? W pozwie będzie to wyglądało tak:

Powódka:

małoletnia Monika Malinowska, PESEL 08260123168, działająca przez matkę Natalię Nowak, zam. w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 28

Pozwany:

Maciej Malinowski, zam. w Zakopanem, ul. Krupówki 2

Wyjaśnienia:

  1. Powodem jest dziecko.
  2. Dziecko które nie skończyło 18 lat nie może działać samo, zatem działa przez swojego przedstawiciela ustawowego – w tym wypadku przez matkę. Znaczy to, że matka podpisuje pozew, uczestniczy w rozprawach, podejmuje wszystkie decyzje (może np. podpisać ugodę), może też ustanowić pełnomocnika (to matka podpisze wówczas pełnomocnictwo)
  3. Konieczne jest podanie nr PESEL powoda (jest to zmiana stosunkowo świeża wywołana głośnym swego czasu medialnie przypadkiem prowadzenia egzekucji komorniczej przeciwko osobie która nosiła to samo imię i nazwisko co dłużnik, lecz nie była dłużnikiem; od tej pory strony postępowania sądowego są identyfikowane za pomocą nr PESEL).
  4. Nie jest wymagane podanie nr PESEL pozwanego, ale w praktyce, jeśli go znasz, to podaj – to przyspieszy nadanie klauzuli wykonalności np. postanowieniu zabezpieczającemu alimenty na czas trwania sprawy (bo w klauzuli musi być PESEL osoby, przeciwko której ma być prowadzona egzekucja!)
  5. Trzeba podać adresy powoda i pozwanego – często słyszę pytanie, czy to musi być adres zameldowania, jeśli mieszkasz gdzie indziej – otóż nie, to musi być adres zamieszkania (tam gdzie faktycznie mieszkasz, a nie tam, gdzie jesteś zameldowany), pod który będzie kierowana korespondencja z sądu. Możesz też podać inny adres do doręczeń (np. adres rodziców), tylko musisz wtedy pilnować korespondencji (jeśli nie odbierzesz listu z sądu wysłanego na podany przez siebie adres, sąd uzna list za doręczony!)
  6. Jeśli nie znasz adresu pozwanego, musisz zwrócić się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o udostępnianie danych ze zbioru PESEL

To chyba tyle? Jeśli coś jeszcze na tym etapie wymaga wyjaśnienia – napisz mi. Uzupełnię ten wpis lub jeśli byłoby to obszerniejsze zagadnienie napiszę oddzielny.

W KROKU 3 będzie o wartości przedmiotu sprawy.

dziewczynka z literkami

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 749 861e-mail: annakoziolkiewicz@wp.pl

11 odpowiedzi na “Jak napisać pozew o alimenty KROK PO KROKU – krok 2. czyli powód i pozwany”

  1. A którą ze stron przedstawia rysunek? A może to radość już po wydaniu wyroku? 🙂

    • Anna Koziołkiewicz-Kozak pisze:

      Rysunek przedstawia mamę oczami dziecka 🙂 Ubraną w najpiękniejszy kolor na świecie (zdaniem większości 4-latek).

  2. Kasia Jeska pisze:

    Można na pozwie o alimenty wpisać oboje dzieci jak mają tego samego ojca

  3. Kasia pisze:

    A gdy powodem jest pełnoletnia studentka, która dała swojej mamie pełnomocnictwo do reprezentowania przed sądem to czy pod rubryką „Powód” należny wpisać np. „Pełnomocnik matka + dane matki”?

    • Anna Koziołkiewicz-Kozak pisze:

      Nie. Powód: córka i jej dane, reprezentowana przez – dane matki.

  4. Justyna pisze:

    Witam. Samotnie wychowuje córkę, zlozylam pozew o alimenty, przyszedł mi list o mediacji , co dalej wykonac?

    • Anna Koziołkiewicz-Kozak pisze:

      Jeśli widzi Pani szansę na uzgodnienie stanowisk – iść do mediacji. W każdym momencie może Pani zrezygnować.
      Jeśli na pewno nie, napisać sądowi, że nie jest Pani tym zainteresowana.

  5. Małgorzata pisze:

    Ojciec mojego syna nie uznał Go w USC. Nie jesteśmy małżeństwem. Czy w tej sytuacji mogę od razu wnioskować o alimenty czy najpierw o ustanowienie ojcostwa?
    I drugie pytanie – jaki jest tryb doręczenia pozwu, aby było skuteczne? Pozwany mieszka za granicą, znam jego adres, ale spodziewam się unikania odebrania listu.
    Dziękuję za odpowiedź, M.

  6. kamila pisze:

    Moje pytanie jest odnosnie adresu powoda. Mieszkamy w uk , maz wyprowadzil sie do swojej matki (rowniez tu mieszkajacej ) nie mamy jakiego kolwiek kontaktu „bo czeka na rozwod I ustlenie kontaktow przez sad” ostatnio jednak sie dowiedzialam ze wyjezdza do niemiec . wiec jaki adres wpisac ? adres matki ? polskiego meldunku on nie ma

Poprzedni wpis:

Następny wpis: