Skontaktuj się!

Związek partnerski a majątek

Anna Koziołkiewicz-Kozak14 stycznia 20152 komentarze

Dzisiaj zacznę o majątku.

Jest to temat obszerny i trudny. Na tyle, że na pewno będzie co najmniej kilkanaście wpisów.

Oczywiście podział majątku po rozwodzie też do łatwych nie należy, ale przynajmniej jest jedna podstawowa reguła – wszystko co kupiliście po ślubie za wspólne pieniądze (czyli np. pieniądze zarobione przez jednego z Was) jest wspólne i co do zasady dzieli się po równo.

W przypadku związku partnerskiego też można się pokusić o sformułowanie jednej podstawowej reguły – w oczach sądu jesteście jak dwie obce osoby, które mają względem siebie określone roszczenia. Sądu nie interesują Wasze relacje osobiste, to że było uczucie, zaufanie.

W każdej konkretnej sytuacji trzeba znaleźć takie roszczenie, które umożliwi rozliczenie zaangażowanych pieniędzy. A żyjąc razem angażowaliście swoje pieniądze na różne sposoby. Kupiliście razem mieszkanie, często na kredyt. Zbudowaliście i urządziliście dom, często na działce, której właścicielem jest tylko jedno z Was lub rodzice jednego z Was. Albo dobudowaliście piętro do domu rodziców jednego z Was.

Jeżeli jedno z Was pozostaje nadal w małżeństwie z kimś innym, sprawa dodatkowo się komplikuje.

W następnym wpisie zacznę od sytuacji najprostszej – czyli wspólnie kupionego mieszkania. Za gotówkę. Bo wspólny kredyt to temat na oddzielny wpis.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 749 861e-mail: annakoziolkiewicz@wp.pl

2 odpowiedzi na “Związek partnerski a majątek”

  1. barbara sauter pisze:

    Super pomysl.NARESZCIE MOZNA sie czegos ciekawego dowiedziec.
    Ja jestem wlasnie w sytuacji gdzie ma dojsc do podzialu majatku.Bardzo mnie interesuje dalszy ciag dotyczacy wlasnie podzialu.
    Dzieki

Poprzedni wpis:

Następny wpis: