Skontaktuj się!

Związek partnerski a majątek

Anna Koziołkiewicz-Kozak14 stycznia 20152 komentarze

Dzisiaj zacznę o majątku.

Jest to temat obszerny i trudny. Na tyle, że na pewno będzie co najmniej kilkanaście wpisów.

Oczywiście podział majątku po rozwodzie też do łatwych nie należy, ale przynajmniej jest jedna podstawowa reguła – wszystko co kupiliście po ślubie za wspólne pieniądze (czyli np. pieniądze zarobione przez jednego z Was) jest wspólne i co do zasady dzieli się po równo.

W przypadku związku partnerskiego też można się pokusić o sformułowanie jednej podstawowej reguły – w oczach sądu jesteście jak dwie obce osoby, które mają względem siebie określone roszczenia. Sądu nie interesują Wasze relacje osobiste, to że było uczucie, zaufanie.

W każdej konkretnej sytuacji trzeba znaleźć takie roszczenie, które umożliwi rozliczenie zaangażowanych pieniędzy. A żyjąc razem angażowaliście swoje pieniądze na różne sposoby. Kupiliście razem mieszkanie, często na kredyt. Zbudowaliście i urządziliście dom, często na działce, której właścicielem jest tylko jedno z Was lub rodzice jednego z Was. Albo dobudowaliście piętro do domu rodziców jednego z Was.

Jeżeli jedno z Was pozostaje nadal w małżeństwie z kimś innym, sprawa dodatkowo się komplikuje.

W następnym wpisie zacznę od sytuacji najprostszej – czyli wspólnie kupionego mieszkania. Za gotówkę. Bo wspólny kredyt to temat na oddzielny wpis.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 602 749 861e-mail: annakoziolkiewicz@wp.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

barbara sauter 29 stycznia, 2015 o 09:49

Super pomysl.NARESZCIE MOZNA sie czegos ciekawego dowiedziec.
Ja jestem wlasnie w sytuacji gdzie ma dojsc do podzialu majatku.Bardzo mnie interesuje dalszy ciag dotyczacy wlasnie podzialu.
Dzieki

Odpowiedz

Anna Koziołkiewicz-Kozak 29 stycznia, 2015 o 09:58

Dziękuję za pozytywną ocenę 🙂

Trochę dalszego ciągu jest we wpisach Związek partnerski a współwłasność (i jej zniesienie) oraz Wspólny kredyt (we frankach i nie tylko) a rozstanie

Proszę o sygnał, jakie aspekty Panią szczególnie interesują, postaram się tym zająć w pierwszej kolejności 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak z siedzibą w Gdańsku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem annakoziolkiewicz@wp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: